Pamięć wciąż żywa

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 15.08.2023 09:47

W tym roku minęła 10. rocznica śmierci ks. prał. Mieczysława Iwanickiego, proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. O niezwykłym kapłanie, który w rawskiej parafii posługiwał przez 29 lat, pamiętali nie tylko rodzina, ale także przyjaciele i wierni.

Pamięć wciąż żywa Podczas Eucharystii dziękowano za życie ks. Mieczysława Iwanickiego. Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Rodzina, duchowni na czele z abp. Wacławem Depą, parlamentarzyści, samorządowcy, siostry zakonne, przedstawiciele szkół, grup parafialnych w okrągłą rocznicę śmierci ks. Iwanickiego zgromadzili się najpierw na cmentarzu. Przy mogile duchownego po modlitwie, którą poprowadził ks. Bogumił Karp, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Pamięć wciąż żywa

Pamięć wciąż żywa  

Później w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył metropolita częstochowski, wieloletni przyjaciel ks. Iwanickiego. Z arcybiskupem Eucharystię koncelebrowało kilu kapłanów, wśród których byli ks. Karp, obecny proboszcz parafii, oraz ks. Jan Dobrodziej, kuzyn zmarłego prałata.

W świątyni nie zabrakło pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz miasta i powiatu, reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1, rodziny, sióstr misjonarek Krwi Chrystusa, Rycerzy św. Jana Pawła II i wielu wiernych.

Pamięć wciąż żywa

Na początku Eucharystii wiersz napisany przez Marzenę Gniadek, nauczycielkę SP nr 1, przeczytała uczennica szkoły Milena. Ciepłe wspomnienia, odczytane przy fotografii poprzedniego proboszcza, przypomniały nie tylko jego sylwetkę, ale także dobro, które było jego udziałem.

W homilii abp Depo podkreślił, że wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. - Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam życie, zdrowie, zdolności, charyzmaty. Jesteśmy dłużnikami wobec naszych rodziców, nauczycieli, wychowawców, kapłanów, którzy na naszych drogach życia uczyli nas prawdy, miłości i poświęcenia dla braci. Dziś, zgromadzeni w murach tej pięknie odnowionej świątyni, pragniemy utrwalić w naszych sercach wdzięczną pamięć o ks. prał. Mieczysławie, który 8 sierpnia 2013 r. o godz. 5.25 został powołany przez Boga z życia tego świata na wieczną już służbę w Jego królestwie - mówił abp Depo.

Kaznodzieja przywołał kilka ważnych dat z życia ks. Iwanickiego. - Dziś jeszcze raz w tej świątyni dziękujemy za dar życia i posługi księdza prałata, który przez lata niestrudzenie troszczył się o kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży, i był przykładem odpowiedzialności w tym zadaniu Kościoła wobec współbraci kapłanów i sióstr zakonnych. Dlatego nie dziwimy się, że jego symboliczny pomnik stoi przed szkołą. Tak, bo to była ciągle jego droga pomiędzy kościołem, domami wspólnot rodzinnych i szkołą - mówił.

Pamięć wciąż żywa

Bezpośrednio po Mszy św. wierni przed figurą Matki Bożej Fatimskiej odmówili jedną cześć Różańca Świętego. Po modlitwie ze świecami w dłoniach i modlitwą na ustach wszyscy przeszli w procesji do Ogrodu Dialogu, gdzie przed figurą Madonny odśpiewano Apel Jasnogórski.

Pamięć wciąż żywa

Pamięć wciąż żywa Pamięć wciąż żywa

- Cieszę się, że mogłam tu dziś być. Księdza Iwanickiego znałam kilka lat. W mojej pamięci zapisał się jako ciepły, mądry i dobry kapłan. Jego słowa, ciepłe gesty i uśmiech pomagały mi wzrastać w wierze. Do dziś przechowuję obrazki i książkę, które mi podarował. Przy nim każdy czuł się wyjątkowy i ważny. I za to jestem mu bardzo wdzięczna - wyznała pani Dorota.

Pamięć wciąż żywa

Mieczysław Iwanicki urodził się 20 września 1937 r. w Radzicach Dużych, jako jedno z pięciorga dzieci Antoniego i Weroniki z d. Kowalczyk, a święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1961 r. w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu (1961-1962), Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie (1962-1965), Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (1965-1969) i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie (1969-1970). W latach 1974-1981 był proboszczem w Strachówce, a do 1984 r. - w Jaktorowie. W międzyczasie pełnił funkcję rektora kaplicy sióstr Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie (1970 -1971) oraz kaplicy sióstr niepokalanek w Warszawie (1971-1974). W latach 1984-2013 był proboszczem parafii św. Stanisława BM/Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Był odznaczony przywilejem rokiety i mantoletu, a także kanonikiem rzeczywistym Kolegiaty Łowickiej, prałatem honorowym Jego Świątobliwości (od 1993) oraz Honorowym Obywatelem Miasta Rawa Mazowiecka (2010).