Mobilna wystawa MHP, zorganizowana z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, po prezentacji w Warszawie odwiedzi kolejne miasta. Od 19 do 28 maja będzie ją można obejrzeć na Nowym Rynku w Łowiczu.
Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w powstaniu styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 r. ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to opowieść o insurekcji 1863-1864. Na 16 stanowiskach przedstawiona jest historia powstania od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny, z rozwiniętymi elementami aktywności, polegającymi na samodzielnym odkrywaniu treści historycznych i wykonywaniu zadań. Każdy z uczestników będzie mógł zebrać komplet odcisków pieczęci powstańczych czy też ułożyć wielkoformatowe puzzle z grafikami nawiązującymi do powstania.
Kolejnym - największym i najbardziej spektakularnym - elementem wystawy jest rotunda, w której w multimedialny sposób prezentowane są wybrane zagadnienia z okresu powstania styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Materiały te są oparte o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.
Wystawie towarzyszy szkolenie dla nauczycieli starszych klas szkoły podstawowej (VI-VIII) i szkół średnich, przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. Zajęcia pomogą pedagogom wykorzystać wystawę w dydaktyce.
Zeszyt ćwiczeń zawiera 60 kart pracy podzielonych tematycznie (np. biali i czerwoni, obcokrajowcy w powstaniu, rola kobiet) i chronologicznie (np. przed powstaniem, przebieg powstania, po powstaniu, pamięć o powstaniu). Każda karta obliczona jest na ok. 15-20 minut pracy i może służyć zarówno do samodzielnej pracy ucznia jako powtórzenie, jak i do wprowadzenia nowego wątku przez nauczyciela. Pakiet zawiera także propozycję dwóch sprawdzianów z całości zagadnień dotyczących powstania styczniowego, ujętych w podstawie programowej liceum.
Szkolenie w Łowiczu odbędzie się w poniedziałek 22 maja, w Łowickim Ośrodku Kultury przy ul. Podrzecznej 20, w godz. 9-12.