Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ratują zabytkowe grobowce

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu przystępuje do kolejnego etapu prac związanych ratowaniem zabytkowych grobów na łowickich cmentarzach.

Przeprowadzono już rozeznanie wśród firm zajmujących się renowacją nagrobków. Do PTTK wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez firmę Konserwator Dzieł Sztuki mgr Elżbieta Przebirowska w Gdyni, która łowickie nagrobki odnawiała w 2012 r. Z zebranych pieniędzy udało się wówczas odnowić grób Maurycego Klimeckiego z 1913 r. na cmentarzu Emaus i trzy groby na cmentarzu katedralnym - dwa bliźniacze nagrobki Franciszka Mazowieckiego z 1907 r. i nagrobek Stanisława Lisickiego z 1882 r. Z racji braku innych ofert, mając na uwadze dobrą współpracę z firmą, Komisja Kwestarska, składająca się z członków PTTK, postanowiła kolejny raz powierzyć firmie prace przy renowacji zabytkowych nagrobków.

W tym roku zostaną wyremontowane trzy groby znajdujące się na cmentarzu Emaus: rodziny Hauszyldów z 1893 r. i 1905 r. (dwie płyty) i Kazimierza Szymanowskiego z 1908 r. Nagrobki znajdują się obok siebie, tworząc obecnie niezagospodarowany sektor. W bliskim sąsiedztwie znajduje się mogiła łowickiego historyka ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego i dwa kolejne nagrobki, które - niestety - na renowację będą musiały poczekać do 2014 r.

Nagrobek Władysława Frątczaka z 1919 r. na cmentarzu katedralnym w Łowiczu   Nagrobek Władysława Frątczaka z 1919 r. na cmentarzu katedralnym w Łowiczu
Jacek Rybus
Równolegle z pracami na cmentarzu Emaus prowadzony będzie remont grobu na cmentarzu katedralnym. Tu poddany renowacji zostanie grobowiec Władysława Frontczaka, legionisty z 1919 r. Pieniądze na remont mogiły (8.500 zł) łowickie PTTK zdobyło z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi. W trakcie oględzin obiektu stwierdzono konieczność całkowitej rozbiórki grobowca i wykonanie na nowo stelli nagrobnej oraz krypty. Aby przystąpić do prac, postarano się o decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sporządzona została także dokumentacja merytoryczna, inwentaryzacyjna, rysunkowa i fotograficzna przed. Zanim grobowiec zostanie rozebrany, konserwator Elżbieta Przebirowska dokona odkrywek, by odczytać zniszczone napisy na grobowcu i wykonać szablony inskrypcji i profili gzymsów. Zdemontowany zostanie również porcelanowy medalion ze zdjęciem żołnierza. Z racji kompleksowej renowacji grobowca prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy - prace przygotowawcze - obejmie rozbiórkę i budowę krypty oraz zabezpieczenie pochowków na czas remontu. Drugi będzie dotyczył budowy konstrukcji grobowca. Na ten cel PTTK będzie zbierał pieniądze podczas tegorocznej listopadowej kwesty . Prace przy renowacji grobu legionisty wykona firma Tomasza Kuzy z Łowicza, pod nadzorem konserwatorskim Elżbiety Przebirowskiej.

Kwesta to tylko ułamek pracy, jaką wykonują społecznie przewodnicy i członkowie łowickiego PTTK. Po zebraniu pieniędzy i wpłaceniu do banku ich rola się nie kończy. W rzeczywistości rozpoczyna się kolejny etap kwesty, polegający na wytypowaniu grobu, wyszukaniu wykonawcy, zdobyciu niezbędnych pozwoleń, kontroli prac, a kończy ostateczne rozliczenie zebranych pieniędzy. Warto przypomnieć, że podczas kwesty 2012 r. udało się uzbierać ponad 12 tys zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy