Nowy numer 13/2024 Archiwum

Papież urzeka swoim człowieczeństwem

Wykład o fenomenie papieża Franciszka zachwycił skierniewickich słuchaczy.

W Skierniewicach ruszył VI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który rozpoczął się wykładem ks. dr. hab. Stanisława Skobla. Spotkanie dotyczące Kościoła w Roku Wiary przyciągnęło kilkudziesięciu słuchaczy, którzy po brzegi wypełnili salę Civitas Christiana. Wykładowca z UKSW opowiadając o Kościele w ostatnim czasie, odwoływał się do obecnych problemów nurtujących Kościół, starał się znaleźć skutki kryzysu wiary, ale przede wszystkim skupił się na osobie papieża Franciszka.

Opowiadając o fenomenie ojca świętego prelegent odwoływał się najpierw do prostej rodziny, w której wyrósł, a także do formacji jezuickiej, jaką przebył. - Franciszek jest człowiekiem głębokiej, prostej i bezpośredniej wiary, nieobudowanej instytucjonalizmem. To na pewno wynik wychowania, jakie odebrał, terenu, z jakiego pochodzi, ale też formacji jezuickiej. Św. I. Loyola, wśród różnych przepisów reguły, jaką zostawił zakonowi, pozostawił też zakaz poszukiwania splendoru. Dlatego też jezuici rzadko zostają biskupami, kardynałami, przez co nie robią kariery. A to jest błogosławiona postawa na dziś - mówił ks. Skobel.

Jednak to, co najbardziej urzekło słuchaczy, to człowieczeństwo, nad którym obecny papież pracował przez wiele lat formacji i którego nie zatracił zostawszy papieżem. – Jego prostota, pomimo sprawowanej funkcji, robi na mnie największe wrażenie - dzieli się spostrzeżeniami pani Katarzyna.

- To, że papież zachował prywatny telefon komórkowy i potrafi zadzwonić do swoich przyjaciół bądź do kobiety, która przeżywa tragedię, bo zostawił ją mąż, to, że bez skrępowania opowiada o swojej młodzieńczej miłości, jego bezpośrednia relacja z ludźmi to coś wyjątkowego. Poza tym jego gesty nie tylko są wyrazem szacunku do nas, ale też uczą nas, jak my powinniśmy szanować innych.

Prawdziwa jest zasada wprowadzana przez papieża, że jeśli najpierw nie będziemy dobrymi ludźmi, nie uda nam się być dobrymi matkami, ojcami, księżmi, chrześcijanami. Podobały mi się też słowa, że Franciszek to nie cukiereczek, którym mamy się zachwycać, ale człowiek, od którego mamy się uczyć i który w pewnym momencie zacznie od nas wymagać. A to dotyczy także ubóstwa, o którym ojciec święty świadczy na każdym kroku - opowiada słuchaczka.

W ramach VI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach odbędą się m.in. spotkania z Grzegorzem Górnym, publicystą tygodnika "wSieci" oraz Rafałem Porzezińskim twórcą radiowego cyklu "Widzialne i Niewidzialne". Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy