Nowy numer 15/2024 Archiwum

Co wydarzyło się w 2015 roku?

Życząc by Nowy Rok 2016 był kolejnym milowym krokiem ku świętości, na jego progu, chcemy przypomnieć ważne wydarzenia roku minionego.

Jaki był miniony rok?  Pewnie dla każdego inny. Dla jednych był to czas sukcesów, zwycięstw i radości. Dla innych zmagań, trudnych doświadczeń, walki z bólem i samotnością. Wiele wydarzeń na bieżąco relacjonowaliśmy na naszej stronie internetowej i w wydaniu papierowym „Gościa Łowickiego”. Dziś na progu Nowego Roku 2016 chcemy jeszcze raz przywołać wydarzenia powstałe z naszej inicjatywy, które współtworzyliśmy, a także te, które działy się w łowickim Kościele.

Przez rok relacjonowaliśmy wydarzenia związane z obchodami Roku Życia Konsekrowanego   Przez rok relacjonowaliśmy wydarzenia związane z obchodami Roku Życia Konsekrowanego
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Rozpoczęcie roku osób konsekrowanych. W święto Objawienia Pańskiego, w które przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, w katedrze łowickiej odbyła się Eucharystia inaugurująca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Eucharystia połączona była z odnowieniem ślubów przez zakonników, siostry zakonne i inne osoby żyjące według rad ewangelicznych. W Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, uczestniczyli także biskup emeryt Józef Zawitkowski, rzesza sióstr habitowych i bezhabitowych, kilkunastu kapłanów zakonnych i diecezjalnych. Eucharystię poprzedziła krótka modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II. Konsekrowani dziękowali tam Bogu za życie świętego papieża, z którego inicjatywy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony. Pod pomnikiem ordynariusz poświęcił także świece, z którymi zebrani procesyjnie przeszli do katedry. W ciągu roku w diecezji odbywały się dni skupienia dla osób konsekrowanych. Redakcja „Gościa Niedzielnego” była na nich obecna. W specjalnym cyklu prezentowaliśmy także wszystkie wspólnoty zakonne.

W Skierniewicach odbył się II Diecezjalny Dzień Kobiet   W Skierniewicach odbył się II Diecezjalny Dzień Kobiet
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
II Diecezjalny Dzień Kobiet. Z inicjatywy Gościa Łowickiego po raz drugi 7 marca odbył się Diecezjalny Dzień Kobiet. W tym roku odbywał się on pod hasłem: "Jestem kobietą Lubię to! – Dotknij ran – Miłość, która leczy" Uczestniczące w nim kobiety wysłuchały kilku świadectw a także wykładu ks. Tomasza Jaklewicza, zastępcy Redaktora Naczelnego "Gościa Niedzielnego pt. " „Kobiety chodzące za Jezusem”. W programie znalazł się też koncert, czas na kawę i ciastko oraz warsztaty, podczas których Panie m.in. pisały listy do Jezusa. Pierwszą część zakończył gest namaszczenia olejkiem nardowym. Tradycyjnie uczestniczki otrzymały także prezenty: List Apostolski "Mulieris Dignitatem", krem do rąk oraz kwiaty. W centrum spotkania była uroczysta Eucharystia odprawiona w kościele św. Jakuba, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Po Mszy św. panie w ogniu spaliły listy, które podczas Eucharystii zostały przyniesione do ołtarza. W spotkaniu i modlitwie uczestniczyło około 300 pań w różnym wieku z diecezji.

Uczestniczki II DPP otrzymały dary, wysłuchały konferencji, świadectw, uczestniczyły w Eucharystii i zawierzyły się Matce Bożej   Uczestniczki II DPP otrzymały dary, wysłuchały konferencji, świadectw, uczestniczyły w Eucharystii i zawierzyły się Matce Bożej
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. W sobotę 23 maja w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach odbyła się II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. W tym roku pod hasłem: "Przy stole z Miriam". Podczas wydarzenia obecne były relikwie wielu świętych i błogosławionych kobiet. Przybyłe panie wysłuchały dwóch konferencji. Pierwszą o domach Miriam i potrawach, które mogła gotować wygłosiła s. Anna Maria Pudełko.Konferencja wzbogacona była prezentacją multimedialną. Drugą wygłosił o. Tomasz Nowak, który wskazał jak przejść "Od nieświętej do Świętej Rodziny”. Były też świadectwa: Leokadii Gałeckiej i s. Marietty oraz  prezenty: bryłka soli, gdyż sól nie tylko nadaje potrawom smak, ale też konserwuje oraz pachnące bułeczki, w których ukryty był fragment Słowa Bożego. W centrum znalazła się Msza św. po przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby, po której kobiety wszystkich stanów zawierzyły się Matce Bożej.

Do Łowicza przyjechały rodziny wielodzietne z całej Polski   Do Łowicza przyjechały rodziny wielodzietne z całej Polski
Marcin Kowalik /Foto Gość
Zjazd Dużych Rodzin. Pod hasłem: „Łowicz przypomina, grunt to rodzina!” odbył się w czerwcu III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Uczestniczyło w nim ok. 1000 osób. Organizatorom – Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz władzom Łowicza i woj. łódzkiego – zależało na tym, żeby trzydniowe spotkanie przyczyniło się do tworzenia pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej. Sercem zjazdu była dyskusja na temat polityki prorodzinnej w Polsce. Ponadto odbyły się warsztaty i wykłady dla rodziców, m.in. na temat funkcjonowania rodziny, zajęcia dla dzieci – warsztaty taneczne, plastyczne, sportowe czy muzyczne, oraz koncerty m.in. zespołu „Dzieci z Brodą”. Niedzielną Eucharystię dla uczestników zjazdu sprawował w bazylice katedralnej bp Andrzej F. Dziuba

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy