Zapisane na później

Pobieranie listy

Jazzowe rekolekcje

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach powoli staje się tradycją, że rekolekcje adwentowe odbywają się w pierwsze dni czasu oczekiwania, a nawet w tygodniu "przejściowym" między niedzielą Chrystusa Króla Wszechświata a pierwszą niedzielą Adwentu. Tegoroczne głosi o. Tomasz Samulnik OP. Inne niż dotychczasowe, bo przepełnione muzyką... jazzową.

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

dodane 28.11.2023 00:04

Jak przyznaje wielu kapłanów, nowe formy rekolekcji wymuszone są "duchem czasu". Nie wystarczy już tylko wyjść i mówić. Potrzebne są dodatkowe elementy, które przyciągną uwagę, pozwolą na zatrzymanie, będą czymś innym niż cotygodniowe kazania. Możliwości jest wiele. Tylko idea pozostaje niezmienna - spotkać się z Bogiem.

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach aktualnie odbywają się rekolekcje adwentowe. Słowo głosi o. Samulnik, który także jest muzykiem. W ramach rekolekcji - w niedzielę 26 listopada - zaplanowano wieczór z Marią Magdaleną.

Wielu wiernych przyszło na "koncert". Jednak już po pierwszych dźwiękach i słowach okazało się, że to swoiste muzyczne rekolekcje. Misterium sakralno-jazzowe o św. Marii Magdalenie "Noli Me tangere" (Nie zatrzymuj Mnie), oparte na tekstach Pisma Świętego, głównie Ewangelii, Listu do Rzymian oraz księgi Pieśni nad Pieśniami, przeniosło wiernych w rzeczywistość sprzed dwóch tysięcy lat.

Muzykę do misterium skomponowali: Paweł Bębenek, Ula Rogala, Maciej Adamczak i o. Tomasz Samulnik OP. Podczas wieczornej muzycznej modlitwy wystąpili muzycy z Krakowa i Warszawy: Maciej Adamczak - kontrabas, Bartłomiej Prucnal - saksofon, schola Duc in Altum z Krakowa pod dyrekcją Marcina Kruka Wasilewskiego oraz lektorka Joanna Gryga.

Jazzowe rekolekcje   Rekolekcjonista o. Tomasz Samulnik OP inspiruje nie tylko słowem, ale i muzyką. Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Jednak Duch Święty i otwartość skierniewiczan sprawiły, że muzyczne wieczory były stałym elementem rekolekcji. Spontanicznym, ale niezwykle wartościowym. Misterium odbyło się w niedzielę, a już w poniedziałek wieczorem przy klawiszach zasiadł o. Samulnik, któremu na saksofonie towarzyszył Michał Borowski - muzyk jazzowy oraz Marek Kozłowski - gitarzysta, grający w kilku skierniewickich wspólnotach. Panowie w kilka chwil stworzyli zespół, który pieśnią dopełnił treści głoszone przez o. Tomasza. W jazzowych aranżacjach wybrzmiały pieśni: "Zbliżam się w pokorze", "Będę śpiewał Tobie, mocy moja" czy "O Pani, ufność nasza".


Więcej o muzycznych rekolekcjach w 49. numerze "Gościa Łowickiego" na 10 grudnia.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..