W poniedziałek 26 listopada bp Józef Zawitkowski otrzymał Nagrodę im. Witolda Hulewicza.
W Domu Literatów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Nagrodę im. Witolda Hulewicza za kontynuację idei "Kazań sejmowych" Piotra Skargi odebrał bp Józef Zawitkowski. Doroczna nagroda, przyznawana podczas Warszawskiej Jesieni Poezji, została ustanowiona w 1995 r., w 100-lecie urodzin W. Hulewicza, przez Zarząd Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich i Oficynę Literatów i Dziennikarzy „Pod wiatr”.
Witold Hulewicz był polskim poetą, krytykiem literackim, tłumaczem i wydawcą. Jako poeta pozostawał pod wpływem ekspresjonistów, publikował swoje wojenne utwory w "Zdroju", wydane potem w 1921 r. w tomiku liryków "Płomień w garści". W 1927 r. opublikował powieść biograficzną o Beethovenie "Przybłęda Boży", tłumaczył m.in. Tomasza Manna, Johanna Goethego i Rainera Rilkego. W 1925 r. namówił Juliusza Osterwę do przeniesienia z Warszawy do Wilna jego teatru-laboratorium "Reduta". W klasztorze pobazyliańskim w Wilnie odkrył pomieszczenie, w którym władze carskie więziły filomatów, w tym młodego Mickiewicza; urządzał tam "Literackie Środy". Był współzałożycielem i sekretarzem wileńskiego Związku Zawodowego Literatów Polskich. Od grudnia 1927 r. Hulewicz był kierownikiem programowym Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia, a także twórcą Teatru Polskiego Radia. Jest autorem pierwszego, napisanego specjalnie dla radia słuchowiska "Pogrzeb Kiejstuta", napisał także opracowanie teoretyczne na temat tej formy radiowej pt. "Teatr wyobraźni". Podczas II wojny światowej był redaktorem naczelnym wydawanego w Warszawie pisma "Polska Żyje". Aresztowany 2 września 1940 r., został rozstrzelany przez Niemców 12 czerwca 1941 r. w Palmirach.
W tym roku w 17. edycji nagrody jego imienia wśród 12 laureatów, obok prof. L. Ludorowskiego z Lublina i prof. N. Kwiatkowskiego, znalazł się bp J. Zawitkowski. Laudację na jego cześć wygłosił harcmistrz Wiesław Turzyński. Jego zaś dzieci zaśpiewały pieśń „Tylko mi ciebie, mamo, tylko mi Polski żal”. Uroczystość uświetniła Orkiestra Marynarki Wojennej z Wyszkowa, której dyrygent również był laureatem nagrody. Po odebraniu wyróżnienia bp Józef Zawitkowski, zapytany o to, czym jest ono dla niego, powiedział: – Bardzo sobie cenię tę nagrodę, choćby dlatego, że głoszący laudację wyznał, że na moich kazaniach wychowało się pokolenie ludzi poszukujących i pokolenie dzieci i młodzieży myślącej po polsku. To były dla mnie ważne słowa – mówił biskup.
Nagrodę przyznano biskupowi za kontynuację "Kazań sejmowych" Piotra Skargi
Agnieszka Napiórkowska/GN