Nowy numer 32/2020 Archiwum

Miłosne pocztówki

W Żyrardowie na ogrodzeniu Parku im. K. Dittricha można oglądać reprodukcje francuskich kart miłosnych.

Z okazji dnia św. Walentego Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na ogrodzeniu otaczającym Park im. Karola Augusta Dittricha zaprezentowało reprodukcje francuskich kart zalotnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kolekcja przypomina o popularności ilustrowanej karty pocztowej, która od światowej wystawy w Paryżu w 1900 r. zyskała wielką popularność. Powszechny na początku produkcji motyw wieży Eiffla z czasem zastępowany był przez nadruki dostosowane do różnych okazji. Od 1904 r. na skalę masową drukowano krajobrazy, wizerunki znanych postaci oraz scenki rodzajowe. Te ostatnie największą popularność zyskiwały 14 lutego, któremu patronuje św. Walenty.

Warto wspomnieć, że patron zakochanych był biskupem rzymskim, żyjącym w III wieku, lekarzem i męczennikiem, straconym z rozkazu cesarza Klaudiusza. W tradycji polskiej był on patronem chorych i cierpiących.

Wystawę kart francuskich, która została otwarta 14 lutego, można w Żyrardowie oglądać do marca.

Reprodukcje prezentowane są na ogrodzeniu Parku im. K. Dittricha   Reprodukcje prezentowane są na ogrodzeniu Parku im. K. Dittricha
Agnieszka Napiórkowska/GN
Miłosne karty można oglądać do marca br.   Miłosne karty można oglądać do marca br.
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama