GN 24/2018 Archiwum

Miłosne pocztówki

W Żyrardowie na ogrodzeniu Parku im. K. Dittricha można oglądać reprodukcje francuskich kart miłosnych.

Z okazji dnia św. Walentego Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie na ogrodzeniu otaczającym Park im. Karola Augusta Dittricha zaprezentowało reprodukcje francuskich kart zalotnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kolekcja przypomina o popularności ilustrowanej karty pocztowej, która od światowej wystawy w Paryżu w 1900 r. zyskała wielką popularność. Powszechny na początku produkcji motyw wieży Eiffla z czasem zastępowany był przez nadruki dostosowane do różnych okazji. Od 1904 r. na skalę masową drukowano krajobrazy, wizerunki znanych postaci oraz scenki rodzajowe. Te ostatnie największą popularność zyskiwały 14 lutego, któremu patronuje św. Walenty.

Warto wspomnieć, że patron zakochanych był biskupem rzymskim, żyjącym w III wieku, lekarzem i męczennikiem, straconym z rozkazu cesarza Klaudiusza. W tradycji polskiej był on patronem chorych i cierpiących.

Wystawę kart francuskich, która została otwarta 14 lutego, można w Żyrardowie oglądać do marca.

  Reprodukcje prezentowane są na ogrodzeniu Parku im. K. Dittricha
Agnieszka Napiórkowska/GN
  Miłosne karty można oglądać do marca br.
Agnieszka Napiórkowska/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma