Po raz drugi w Kutnie odbyła się „Majówka z Bareją”, podczas której zapachniało minioną epoką.
W PRL-owski sposób, czyli z opóźnieniem, ale o czasie, na Rynku Zduńskim w Kutnie rozpoczęła się II "Majówka z Bareją", która była kontynuacją pomysłu Przemysława Adamiaka, by w ten humorystyczny sposób uczcić pamięć reżysera Stanisława Barei. W tym roku gościem honorowym majówki była aktorka Krystyna Podleska, znana z filmu "Miś", która odsłoniła pomnik "Nie ma Kutna bez róży".
W klimat PRL wprowadziły zebranych wszechobecne czerwone goździki i okolicznościowe przemówienie, które zebrani przerywali oklaskami. "Szanowni Państwo, jesteśmy świadkami narodzin nowej świeckiej tradycji. Rok temu miała miejsce I »Majówka z Bareją« w Kutnie, podczas to której znakomity gość, Stanisław Tym, dokonał uroczystego otwarcia nowo powstałej ulicy Stanisława Barei oraz na naszych oczach powstało osiedle przyszłości. Lecz życie nie stoi w miejscu. Stawia przed nami coraz to nowe zadania, nowe cele. Toteż zaistniała żywotna potrzeba powstania monumentu na miarę naszych możliwości. Co my robimy tym pomnikiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Mówimy: »Patrzcie, to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo«. I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest pomnik społeczny w oparciu o szereg instytucji, który sobie zardzewieje do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? Puści się tu róże, bo prawdziwy kapitał tego miasta zbija się na różanych inwestycjach. Powszechnie wiadomo, że nie ma róży bez ognia, a Kutna bez róży. A zatem zapraszam tegorocznego dostojnego gościa panią Krystynę Podleską, znakomitą aktorkę filmową i teatralną, niezapomnianą odtwórczynię roli ukochanej Misia-Rysia do uroczystego odsłonięcia niezasłoniętego pomnika róży".
Po oficjalnych przemówieniach i odsłonięciu pomnika na rynku rozpoczął się festyn rodzinny „A po pracy jest zabawa”. W programie były gry i zabawy prosto z PRL-owskiego podwórka, konkursy rodzinne, występy dzieci z sekcji wokalnych MDK, a także okolicznych kapel. Imprezie towarzyszyło także kilka wystaw, m.in. pojazdów z epoki, plakatów i sprzętów pamiętających dawną epokę. O przeszłości przypominały także grochówka z paróweczką hrabiego Barry Kenta, wata cukrowa, a także woda z saturatora. Nad bezpieczeństwem zebranych czuwała Milicja Obywatelska.
Tegoroczną majówkę zakończył monodram „Mój boski rozwód” w wykonaniu Krystyny Podleskiej, w reżyserii Jerzego Gruzy. Wcześniej, zaraz po otwarciu pomnika, aktorka spotkała się z mieszkańcami w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca. Spotkanie poprowadził Krzysztof Rydlak, który podkreślił, że organizowanie "Majówki z Bareją" nie ma być gloryfikowaniem tamtych czasów, ale okazją do wspomnień i dobrą zabawą.
Organizatorami imprezy byli Kutnowski Dom Kultury - Centrum Teatru, Muzyki i Tańca oraz Klub Sportowy Tęcza.