Nowy numer 33/2018 Archiwum

Duchowe poszukiwania

Czwarty dzień Dziedzińca Pogan w diecezji łowickiej zakończył się pokazem odnowionej wersji filmu "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.

Rozmowę "Twórca na rozstaju dróg" poprzedzającą projekcję w łowickim kinie "Fenix" poprowadził ks. Andrzej Luter. Jego rozmówcą był Krzysztof Wierzbicki, wieloletni współpracownik i przyjaciel Krzysztofa Kieślowskiego, a także twórca filmu dokumentalnego o tym wybitnym polskim reżyserze. K. Wierzbicki wielokrotnie nawiązywał do osoby Kieślowskiego. Okazuje się, że nie był takim, jak go opisywały media. Na pozór szorstki, w rzeczywistości otwarty na publiczność, a w życiu prywatnym okazywał talent komika. Nie lubił wścibskich dziennikarzy, stąd jego niechęć do mediów.

Film "Przypadek" w odnowionej cyfrowo wersji został wyświetlony dopiero po raz drugi w Polsce. Ten obraz traktowany jest przez wielu jako arcydzieło. Znalazł naśladowców wśród twórców na całym świecie. Z rozmowy między ks. A. Lutrem i K. Wierzbickim wynikało, że był to również początek poszukiwań duchowych w twórczości Kieślowskiego, tak wyraźnych w "Dekalogu" czy w "Podwójnym życiu Weroniki".

Okazuje się, że Łowicz i okolice nie są obce K. Wierzbickiemu. Urodził się w Małszycach, wsi graniczącej z Łowiczem.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma