W niedzielę 18 sierpnia w Cielądzu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha.
Sumie odpustowej przewodniczył bp Bogdan Wojtuś z Gniezna. W homilii przyznał, że w jego rodzinnych stronach nie było kultu św. Rocha. - Ten święty jest wzorem dla nas, jakże bardzo współczesnym. Macie wspaniałego patrona. Proście go o wstawiennictwo we wszystkich waszych potrzebach - mówił do zgromadzonych w cielądzkiej świątyni bp Wojtuś.
Kościół parafialny w Cielądzu nosi wezwanie Świętej Trójcy. Ustanowionym później współpatronem jest św. Roch. Nie zachowały się jednak zapiski z tego wydarzenia. Nieznana jest również dokładna data erygowania parafii. Z roku 1428 pochodzi pierwsza wzmianka pisana o tym, że w Cielądzu istniał kościół. Dokładniej jest to wezwanie, skierowane do miejscowego plebana Roslausa, żeby stawił się przed kapitułą poznańską. W 1971 r. prymas Stefan Wyszyński powierzył parafię duchaczom, zakonnikom ze Zgromadzenia Ducha Świętego.
O. Dariusz W. Andrzejewski i bp Bogdan Wojtuś przekazują sobie znak pokoju
Marcin Kowalik /GN
Na uroczystości odpustowe do Cielądza przybyli również kapłani z sąsiednich parafii, w tym dziekan rawski ks. Bogumił Karp, który poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła. Po Mszy św. bp Wojtuś poświęcił figurę św. Rocha w przyklasztornym ogrodzie. Jest to pierwszy monument świętego na terenie parafii. W kościele znajdują się witraż oraz obraz przedstawiający św. Rocha, który wcześniej znajdował się w bocznym ołtarzu. Niestety, ołtarz ten nie przetrwał do naszych czasów.
Bp Wojtuś, obecnie biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, po raz drugi przybył z wizytą do Cielądza. To wieloletni przyjaciel wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Ducha Świętego. Był wykładowcą i profesorem teologii moralnej w seminarium misyjnym duchaczy w Bydgoszczy. Prawie 20 lat temu udzielił święceń kapłańskich proboszczowi o. Dariuszowi W. Andrzejewskiemu, który pamięta o swoim ojcu duchowym. W czasie Sumy parafianie złożyli bp. Wojtusiowi życzenia z okazji przypadającego w tym roku srebrnego jubileuszu sakry biskupiej. Gratulacje złożył mu też senator Grzegorz Wojciechowski. List z życzeniami wystosował również europoseł Janusz Wojciechowski. Bp Wojtuś otrzymał niezwykły prezent - wspaniale wykonany temat muzyczny z filmu "Misja". To zasługa grającej na organach Barbary Piaseckiej i trębacza Kamila Wrony, którzy mistrzowskim wykonaniem utworów muzyki klasycznej upiększyli Eucharystię. Szczególnie pięknie zabrzmiała interpretacja "Ave Maria" Giulia Cacciniego (w rzeczywistości utwór skomponował Władimir Wawiłow).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się