W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego wszystkie Msze św. w katedrze łowickiej odprawiane są w kaplicy ze słynącym łaskami krucyfiksem.
Po lewej stronie ołtarza głównego łowickiej katedry znajduje się kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Mieści krucyfiks polichromowany z około 1575 r. Obok krucyfiksu przymocowano kilkadziesiąt wotów świadczących o cudach jakie miały miejsce przed łowickim wizerunkiem Jezusa na krzyżu. O pierwszym cudzie opowiada legenda. Podczas odnawiania ołtarza złotnik z Warszawy ukradł drogocenny kamień umieszczony w ranie Jezusa. Zauważył to kanonik ówczesnej kolegiaty i natychmiast udał się do nieuczciwego złotnika z żądaniem zwrotu cennego klejnotu. Nic nie wskórawszy powiadomił policję, która odnalazła kamień. Za świętokradztwo sąd skazał złotnika na śmierć. Spełniono jednak życzenie skazańca i skutego odwieziono do Łowicza, aby mógł stanąć przed obliczem Chrystusa, którego okradł. Okazana skrucha i przelane łzy żalu dały zbawienny wynik. Z woli Zbawiciela kajdany z rąk i nóg złotnika - złodzieja same pospadały, a władze ujęte cudem, poświadczonym przez świadków - członków kapituły darowały nieuczciwemu złotnikowi winę.
14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w bazylice katedralnej w Łowiczu wszystkie Msze św. sprawowane są w kaplicy z cudownym krucyfiksem. Łowicka katedra posiada również relikwie Krzyża Świętego.