Nowy numer 42/2018 Archiwum

Balon z niespodzianką

Łowicki hotel "Zacisze" był miejscem III Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS.

Projekt edukacyjny ARISS (skrót od ang. Amateur Radio on the ISS) to międzynarodowa organizacja non-profit, umożliwiająca - dzięki zaangażowaniu krótkofalowców i użyciu sprzętu radioamatorskiego - zorganizowanie edukacyjnej telekonferencji dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Taka telekonferencja jest dostępna dla każdej szkoły. Wystarczą chęci i zaangażowanie pedagogów oraz uczniów. Grupa wolontariuszy ARISS - głównie miłośników krótkofalarstwa - oferuje pomoc przy przygotowaniach do szkolnych kontaktów z astronautami i szerzeniu wiedzy o kosmosie.

  Balon wyniósł w tzw. bliską przestrzeń kosmiczną kapsuły z próbkami będącymi elementami eksperymentów dzieci i młodzieży
Marcin Kowalik /GN
Między innymi zagadnienia związane z funkcjonowaniem ARRIS w Polsce były poruszane w czasie łowickiej konferencji, która rozpoczęła się w piątek 4 października, a zakończyła dwa dni później. Kulminacyjnym momentem był start balonu stratosferycznego z doczepionymi kapsułami eksperymentu MiniSAT. Niewielkie kapsułki po jajku z niespodzianką zawierały różnorodne próbki umieszczone tam przez dzieci i młodzież, np. drożdże, które po wylądowaniu balonu będą porównywane z próbką, która pozostała na ziemi. W wykonaniu takiego eksperymentu pomagała Fundacja Copernicus Project.

Napełniony helem lateksowy balon wystartował w sobotę o 12.30 z Łowicza i wzniósł się na wysokość ok. 33 km. Jego lot był później obserwowany przez uczestników konferencji na specjalnym ekranie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy