Kult św. Rozalii powoli zanika, choć w Palermo - od ponad 300 lat - co roku ulicami miasta przechodzi barwny korowód i procesja z jej relikwiami.
Niejasne jest pochodzenia imienia Rozalia. Niektórzy wywodzą je od połączenia łacińskich nazw dwóch kwiatów: rosa - róża i lilium - lilia. Nawiązuje do tego legenda o św. Rozalii z Palermo. Według niej urodziła się ok. 1130 roku, jako córka księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów Rogerowi II. Przed jej urodzeniem matka otrzymała we śnie polecenie, aby nazwała ją Rozalia, będzie bowiem najpiękniejszym kwiatem rodu. Miał to być również proroczy symbol: jej życia pokutnego (kolce róży) i niewinności (biel lilii).
Jako kilkunastoletnia dziewczyna odrzuciła życie w przepychu i uciekła z pałacu do groty na pobliską górę i tam zamieszkała jako pustelnica, prowadząc życie pełne pokuty i wyrzeczeń. Poddawała się licznym umartwieniom, żyjąc w ścisłej łączności z Bogiem. Na ścianie miała wyryć napis: "Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa". Po pewnym czasie zmieniła miejsce pobytu, przenosząc się w okolice Monte Pellegrino pod Palermo. Zmarła młodo, prawdopodobnie w 1165 lub 1170 r.
W 1624 roku podczas zarazy nękającej Palermo i okolicę św. Rozalia ukazała się pewnej kobiecie i powiedziała, gdzie należy szukać groty, w której znajdują się jej szczątki. Kazała przenieść je do Palermo i przejść z nimi w uroczystej procesji przez miasto. Po wykonaniu polecenia zaraza się skończyła. Od tego momentu rozpoczął się kult Rozalii. Została ogłoszona patronką miasta i orędowniczką chroniącą chroniącą od morowego powietrza. Sześc lat później Papież Urban VIII dopisał jej imię do "Martyrologium rzymskiego", co równoznaczne było z kanonizacją.
Relikwie św. Rozalii spoczywają obecnie w katedrze w Palermo, w kaplicy jej poświęconej. Złożono je w srebrnej trumnie, wystawianej trzy razy w roku. Od 1686 roku w Palermo odbywa się festyn ku czci św. Rozalii. Uroczysta procesja zatrzymuje się przed katedrą, gdzie burmistrz miasta wchodząc na rydwan, którym przewożona jest duża figura świętej, składa u jej stóp kwiaty.
Wspomnienie liturgiczne św. Rozalii przypada 4 września. Przedstawiana jako młoda pokutnica lub dziewczyna w stroju z epoki. Jej atrybutem jest: czaszka, krzyż, wieniec z róż, księga, lilia.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.