Na progu 95. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości młodzież pijarska zorganizowała marsz patriotyczny.
Młodzież Szkół Pijarskich, by uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowała w Łowiczu patriotyczny Marsz Niepodległości.
Uczniowie wraz z opiekunami przeszli ulicami: Pijarską, al. Sienkiewicza, Kurkową, Stanisławskiego, Nowym Rynkiem, Zduńską na Stary Rynek. Niektórzy uczniowie przebrali się w mundury wojskowe i stroje cywilne z różnych epok. Niesione były portrety Józefa Piłsudskiego oraz biało-czerwone flagi.
Podczas marszu rozbrzmiewały pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitar i werbli. Przy pomniku powstańców wybrani uczniowie przypomnieli, w jaki sposób Polska odzyskała niepodległość. Na Starym Rynku młodzież - wzorem lat ubiegłych - odczytała odezwę do mieszkańców.
Poniżej jej treść.
"Dnia 11 listopada 2013 r. po raz kolejny będziemy obchodzić odzyskanie przez Polskę niepodległości. 95 lat temu Polska powróciła na polityczną mapę świata jako państwo suwerenne, zaś naród polski odzyskał niepodległy byt państwowy.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości złóżmy hołd tym pokoleniom, które nigdy nie pogodziły się z utratą wolności. Nasi przodkowie przez 123 lata niewoli, która rozpoczęła się w wyniku rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy w 1795 r., niestrudzenie, wytrwale, wręcz szaleńczo podejmowali kolejne próby walki z zaborcami.
Droga do odzyskania niepodległości to przede wszystkim niestrudzona walka żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej, Księstwa Warszawskiego, powstania listopadowego, Wiosny Ludów i powstania styczniowego, ale też tych, którzy starali się utrzymywać, kultywować i przekazywać młodszym pokoleniom pierwiastek polskości.
Dzień 11 listopada okazał się być datą przełomową, otwierającą nowy rozdział w historii naszego narodu, dającą dziejową szansę na odbudowanie tego, co przez ponad sto lat zaborcze mocarstwa próbowały zniszczyć. Polska musiała zmierzyć się z trudnym zadaniem ponownego zjednoczenia państwa, zespolenia w całość ziem.
95 lat temu Piłsudski wydał rozkaz do Wojska Polskiego, w którym napisał: »Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia obywateli«.
Święto to ma charakter szczególny nie tylko ze względu na silny akcent historyczny utrwalony na kartkach dokumentów czy podręczników historii. Dzisiaj również zmagamy się z obowiązkami, jakie niesie ze sobą nieustanne tworzenie i doskonalenie Polski, ciągłe zabieganie o jej rozwój, utrzymanie prawdziwej wolności i demokracji.
Obchody Święta Niepodległości to więc nie tylko pełen szacunku ukłon w stronę tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę, ale też wyraz nadziei na to, że niepodległość Polski nie będzie tylko czymś oczywistym i spowszedniałym oraz wyraz nadziei na tworzenie przez Polaków nowej i lepszej rzeczywistości".