Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tajemnice polskiej niepodległości

W dzień po obchodach 11 listopada na swój sposób Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzili osadzeni w łowickim więzieniu.

Na spotkanie z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Łowiczu przyjechał prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który specjalizuje się m.in. w najnowszej historii Polski i historii wojskowości.

Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łowicza. Działał w strukturach podziemnych NSZZ "Solidarność" i przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu "Solidarność" w Łowiczu. Jest również wiceprezesem Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza oraz członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii.

Profesor wprowadził grupę ponad 30 skazanych w historyczną narrację niepodległościową, wtajemniczając ich w arkana i ciekawostki związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Opowiadał m.in. o rodzeniu się państwowości, o strukturach Państwa Polskiego, udziale Józefa Piłsudskiego w odzyskiwaniu niepodległości, ale też o udziale duchowieństwa w tym procesie. - Wówczas Państwo Polskie było wartością dla wszystkich Polaków, służba Polsce była miłością do kraju - podkreślał prof. Wysocki.

Prof. Wiesław Jan Wysocki specjalizuje się w najnowszej historii Polski i historii wojskowości   Prof. Wiesław Jan Wysocki specjalizuje się w najnowszej historii Polski i historii wojskowości
Archiwum ZK w Łowiczu
Ponadgodzinna prelekcja zakończyła się gromkimi brawami. Ponadto profesor w ramach podziękowań otrzymał portret wykonany przez jednego z osadzonych.

Spotkanie z prof. Wysockim było kolejnym w ramach programu edukacyjno-resocjalizacyjnego pod nazwą "Zarazić pasją, czyli przebudzenie", który - adresowany do osadzonych w Zakładzie Karnym - realizuje mł. chor. Robert Stępniewski, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych. Wcześniej o swojej pasji opowiadali m.in. komentator sportowy Krzysztof Miklas, pilot rajdowy Maciej Wisławski oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama