W dzień po obchodach 11 listopada na swój sposób Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę obchodzili osadzeni w łowickim więzieniu.
Na spotkanie z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Łowiczu przyjechał prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który specjalizuje się m.in. w najnowszej historii Polski i historii wojskowości.
Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łowicza. Działał w strukturach podziemnych NSZZ "Solidarność" i przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu "Solidarność" w Łowiczu. Jest również wiceprezesem Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza oraz członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii.
Profesor wprowadził grupę ponad 30 skazanych w historyczną narrację niepodległościową, wtajemniczając ich w arkana i ciekawostki związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Opowiadał m.in. o rodzeniu się państwowości, o strukturach Państwa Polskiego, udziale Józefa Piłsudskiego w odzyskiwaniu niepodległości, ale też o udziale duchowieństwa w tym procesie. - Wówczas Państwo Polskie było wartością dla wszystkich Polaków, służba Polsce była miłością do kraju - podkreślał prof. Wysocki.
Prof. Wiesław Jan Wysocki specjalizuje się w najnowszej historii Polski i historii wojskowości
Archiwum ZK w Łowiczu
Ponadgodzinna prelekcja zakończyła się gromkimi brawami. Ponadto profesor w ramach podziękowań otrzymał portret wykonany przez jednego z osadzonych.
Spotkanie z prof. Wysockim było kolejnym w ramach programu edukacyjno-resocjalizacyjnego pod nazwą "Zarazić pasją, czyli przebudzenie", który - adresowany do osadzonych w Zakładzie Karnym - realizuje mł. chor. Robert Stępniewski, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych. Wcześniej o swojej pasji opowiadali m.in. komentator sportowy Krzysztof Miklas, pilot rajdowy Maciej Wisławski oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty.