Nowy numer 21/2024 Archiwum

8,5 roku więzienia dla księdza

Na karę 8,5 roku więzienia skazał sąd w Rawie Mazowieckiej ks. Sławomira S. Prokuratura oskarżała go o zachowania seksualne wobec 5 chłopców poniżej 15. roku życia.

Wyrok w sprawie ks. Sławomira S., byłego proboszcza parafii w Szczukach w diecezji łowickiej, ogłoszono jawnie w poniedziałek 2 grudnia na posiedzeniu IX Zamiejscowego Wydziału Karnego z siedzibą w Rawie Mazowieckiej Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Uzasadnienie wyroku odczytano już za zamkniętymi drzwiami. Również wielomiesięczny proces toczył się z wyłączeniem jawności.

Oprócz kary 8,5 roku więzienia, obecnie 49-letni ks. Sławomir S. otrzymał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z małoletnimi. W chwili ogłoszenia wyroku oskarżonego nie było w sali rozpraw. Od momentu zatrzymania w kwietniu 2012 r. przebywa w areszcie. W sali pojawiła się grupa kilkudziesięciu parafian ze Szczuk, niewierząca w oskarżenia wobec swojego byłego proboszcza.

Według prokuratury, od 2002 do 2009 r. oskarżony dopuszczał się zachowań o charakterze seksualnym w stosunku do chłopców poniżej 15. roku życia. Wszyscy byli ministrantami. W pewien sposób uzależniał chłopców od siebie, płacąc im za wykonanie drobnych prac, pożyczając pieniądze czy doładowując telefony komórkowe.

Obrońcy ks. Sławomira S. zapowiedzieli odwołanie od wyroku do sądu wyższej instancji.

Rzecznik rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. Piotr Karpiński napisał w oświadczeniu: "Czyny, za które ksiądz Sławomir Sasin został skazany, nigdy nie powinny mieć miejsca. Nigdy też nie znajdziemy odpowiednich słów, by wyrazić ubolewanie i zażenowanie spowodowane tą sytuacją. Nade wszystko przepraszamy i wyrażamy głębokie współczucie ofiarom działań księdza i wszystkim dotkniętym tą sprawą".
 
Pełna treść oświadczenia dostępna jest TUTAJ.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy