Nowy numer 04/2020 Archiwum

8,5 roku więzienia dla księdza

Na karę 8,5 roku więzienia skazał sąd w Rawie Mazowieckiej ks. Sławomira S. Prokuratura oskarżała go o zachowania seksualne wobec 5 chłopców poniżej 15. roku życia.

Wyrok w sprawie ks. Sławomira S., byłego proboszcza parafii w Szczukach w diecezji łowickiej, ogłoszono jawnie w poniedziałek 2 grudnia na posiedzeniu IX Zamiejscowego Wydziału Karnego z siedzibą w Rawie Mazowieckiej Sądu Rejonowego w Skierniewicach. Uzasadnienie wyroku odczytano już za zamkniętymi drzwiami. Również wielomiesięczny proces toczył się z wyłączeniem jawności.

Oprócz kary 8,5 roku więzienia, obecnie 49-letni ks. Sławomir S. otrzymał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z małoletnimi. W chwili ogłoszenia wyroku oskarżonego nie było w sali rozpraw. Od momentu zatrzymania w kwietniu 2012 r. przebywa w areszcie. W sali pojawiła się grupa kilkudziesięciu parafian ze Szczuk, niewierząca w oskarżenia wobec swojego byłego proboszcza.

Według prokuratury, od 2002 do 2009 r. oskarżony dopuszczał się zachowań o charakterze seksualnym w stosunku do chłopców poniżej 15. roku życia. Wszyscy byli ministrantami. W pewien sposób uzależniał chłopców od siebie, płacąc im za wykonanie drobnych prac, pożyczając pieniądze czy doładowując telefony komórkowe.

Obrońcy ks. Sławomira S. zapowiedzieli odwołanie od wyroku do sądu wyższej instancji.

Rzecznik rzecznik prasowy diecezji łowickiej ks. Piotr Karpiński napisał w oświadczeniu: "Czyny, za które ksiądz Sławomir Sasin został skazany, nigdy nie powinny mieć miejsca. Nigdy też nie znajdziemy odpowiednich słów, by wyrazić ubolewanie i zażenowanie spowodowane tą sytuacją. Nade wszystko przepraszamy i wyrażamy głębokie współczucie ofiarom działań księdza i wszystkim dotkniętym tą sprawą".
 
Pełna treść oświadczenia dostępna jest TUTAJ.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Fasola
    02.12.2013 21:36
    Dziwna rzecz - przez cały tekst jest "Sławomir S.", a na końcu pada jego nazwisko. Brakuje w tym wszystkim konsekwencji (choć pewnej logiki można się w tym doszukać).
  • Barbara966
    03.12.2013 11:26
    Panowie Fasola i _jasiek : jesteście księżmi, prawda? Z artykułu wynika, że wykonujący zawód księdza Sławomir Sasin jest w więzieniu, więc lincz nie wchodzi w rachubę. Szkoda, że tak bardzo martwicie się o dyskomfort tego przebiegłego zboczeńca - to dość znamienne! Zauważcie jednak, że to właśnie kuria ujawniła dane osobowe tego pana - bo dlaczego nie miałyby być one jawne wobec obrzydliwości których ten człowiek się dopuścił?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama