Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rocznica z premierą

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyła się łowicka premiera dokumentalnego filmu "Internowani". O ofiarach represji pamiętano także w Kutnie i Sochaczewie.

Wieczorną projekcją filmu "Internowani" w kinie Fenix zakończyły się łowickie obchody 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Film Tomasz Świątkowskiego przedstawia historie 19 internowanych w łowickim zakładzie karnym. Inspiracją do powstania filmu było zdjęcie przedstawiające 6 więźniów politycznych zrobione za murami więzienia. Po nagraniu ich relacji reżyser postanowił dotrzeć do innych osób. Z zebranych ponad 60 godzin nagrań powstał 57-minutowy obraz. Swoją premierę miał kilka tygodni temu w Łodzi. Niebawem wyświetlany będzie także w innych miastach.

  Msza św. w katedrze łowickiej w intencji ofiar stanu wojennego
Marcin Kowalik /GN
Pokaz filmowy poprzedziło złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku na Skwerze Solidarności. W czasie Mszy św. w bazylice katedralnej modlono się w intencji ofiar stanu wojennego, a także o potrzebne łaski dla członków związku i wieczne zbawienie dla zmarłej niedawno Marianny Popiełuszko, matki patrona Solidarności. Po Eucharystii, którą celebrował ks. Wiesław Skonieczny złożono kwiaty przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele oo. pijarów.

Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz  Rada Podregionu Kutno NSZZ "Solidarność" zorganizowały obchody rocznicowe przed pomnikiem "Ulotki" w Kutnie przy ul. Sienkiewicza. Zgromadzili się przy nim internowani, reprezentanci NSZZ "Solidarność", władz miasta, powiatu, partii politycznych, stowarzyszeń, dzieci i młodzież z kutnowskich szkół. - Spotykamy się 32 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, żeby oddać hołd tym, którzy działali w "Solidarności". W wyniku represji niektórzy ponieśli śmierć. Wiele rodzin po wprowadzeniu stanu wojennego cierpiało niedolę. My musimy o tym wciąż pamiętać. Stoimy dziś w miejscu symbolicznym przed zakładem Polfy, w której powstała pierwsza lokalna komórka "Solidarności" - mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

W piątek 13 grudnia delegacja władz Sochaczewa i miejscowego oddziału NSZZ "Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce przed tablicą jego imienia umieszczoną na murach kościoła parafii św. Wawrzyńca. Jej fundatorem byli sochaczewscy działacze „Solidarności”. Kwiaty złożono także pod pomnikiem "Solidarności" przed Urzędem Miejskim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma