W Starostwie Powiatowym w Skierniewicach odbyła się trzecia część konferencji "Razem przeciwko depresji".
To sposób, w jaki starostwo i Powiatowa Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją obchodzonego 23 lutego. W tym roku licznie zebrani słuchacze mogli wysłuchać wykładów o tym, jak przemoc stosowana na dziecku wpływa na występowanie depresji, a także o samobójstwach wśród dzieci i młodzieży.
- Statystyki są alarmujące - mówiła Barbara Gogol, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Skierniewicach. - Szacuje się, że 1/3 dzieci i młodzieży w Polsce dotknięta jest depresją, a 1 osoba na 100 myśli o odebraniu sobie życia. Zarówno to, jak i liczba państwa, którzy siedzicie na tej sali utwierdza nas w przekonaniu, że decyzja o zorganizowaniu konferencji, jaką podjęliśmy 3 lata temu, była słuszna - dodała.
W tym roku przybyli na konferencję mieli szansę zapoznać się z Biofeedbackami stosowanymi w leczeniu depresji
Monika Augustyniak /GN
Każdy, kto przyszedł na konferencję, mógł porozmawiać ze specjalistami z EEG Instytutu w Warszawie. Na koniec poprowadzone zostały zamknięte warsztaty dla nauczycieli.
- Jestem na konferencji drugi raz - opowiada ks. Waldemar Majchrowski, duszpasterz i pedagog. - Temat depresji bardzo mnie interesuje, gdyż w mojej pracy coraz częściej spotykam się z osobami dotkniętymi tą chorobą, a nawet z niedoszłymi samobójcami. W tym roku ciekawe było to, że wykłady w dużej części dotyczyły przyczyn depresji, czyli dzieciństwa. W mojej posłudze udało mi się kilka razy wychwycić chorych na depresję i odesłać ich do lekarza. Myślę, że to bardzo ważne, by mieć choć podstawową wiedzę na temat tej trudnej choroby.