Nowy numer 44/2020 Archiwum

500 dębów papieża Polaka

Maków, Spała. W diecezji łowickiej rosną dęby papieskie.

W 2003 r. wśród leśników zrodziła się idea wyhodowania sadzonek z żołędzi zebranych z najstarszego polskiego dębu „Chrobry”. Po poświęceniu nasion przez Jana Pawła II wyrosło z nich 500 młodych drzewek. Każde ma swój numer. Zasadzono je w różnych miejscach Polski, jako żywy pomnik czasów, gdy po ziemi chodził papież Polak.

Sadzonka o numerze 185 trafiła do Nadleśnictwa Skierniewice. Posadzono ją 17 maja 2006 r., w przeddzień 86. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Swoje miejsce znalazła w Makowie, przy siedzibie Nadleśnictwa.

Uroczystość rozpoczęto modlitwą przy leśnej kapliczce. Dąb posadzili wspólnie: bp Józef Zawitkowski, ks. Stanisław Ciąpała, proboszcz parafii św. Wojciecha w Makowie, wójt Makowa Marek Skiba, emerytowany leśniczy Jerzy Sobolewski i nadleśniczy Lesław Mateja. Obok dębu odsłonięto również tablicę pamiątkową, umieszczoną na głazie.

To niejedyny dąb papieski w diecezji łowickiej. Przy drewnianym kościele, dawnej kaplicy prezydenckiej w Spale, obok pomnika leśników i drzewiarzy polskich, rośnie dąb nr 188.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.