Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dzień upragniony

W czerwcu 1999 roku na szlaku papieskiej pielgrzymki znalazł się Łowicz.

W czerwcu 1999 r. podczas VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która odbywała się pod hasłem: „Bóg jest miłością”, znalazł się Łowicz. Pamiętnego dnia ojciec święty pielgrzymował do całej diecezji łowickiej, którą powołał bullą „Totus tuus Poloniae populus” 25 marca 1992 r. Obecność papieża na łowickiej ziemi była wyjątkowym darem dla młodego Kościoła. Papież apelował o poszanowanie życia, właściwe wychowanie i edukację. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło około 300 tys. wiernych, wśród których była liczna grupa przedstawicieli władz państwowych. Spotkaniu i modlitwie towarzyszyła niezwykłe serdeczna i radosna atmosfera. Na placu celebry we wszystkich sektorach widoczne były wielobarwne łowickie pasiaki.

Wielu wiernych na spotkanie z papieżem przybyło w strojach łowickich   Wielu wiernych na spotkanie z papieżem przybyło w strojach łowickich
Arturo Mari / Reprodukcja Agnieszka Napiórkowska /GN
Ubrane w stroje ludowe dzieci ze scholi, po odśpiewaniu psalmu, podeszły do papieża, otoczyły go ścisłym wianuszkiem i obsypały całusami. Wzruszony ojciec święty odwzajemnił te pocałunki. Na czołach dzieci papież uczynił także znak krzyża. Później, podczas procesji z darami, papieżowi ofiarowano m.in. łowicki pasiak.

Jednym z darów, jakie otrzymał w Łowiczu Jan Paweł II, był łowicki pasiak   Jednym z darów, jakie otrzymał w Łowiczu Jan Paweł II, był łowicki pasiak
Arturo Mari / Reprodukcja Agnieszka Napiórkowska /GN
W obecności licznych delegacji polskich szkół  papież wyraził radość z powstawania w Polsce coraz większej liczby placówek katolickich. Wezwał do ich popierania i stwarzania takich warunków, „aby we współpracy z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeństwa”. Zwracając się do dzieci i młodych, papież podkreślał, że od nich zależy przyszłość świata, Polski i Kościoła.

Będąc w Łowiczu, papież spotkał się z kapłanami, klerykami WSD, przedstawicielami władz państwowych, samorządowych i lokalnych. Na prośbę pierwszego biskupa łowickiego papież podniósł katedrę łowicką, w której spoczywa 12 prymasów, do rangi bazyliki mniejszej.

Podczas pielgrzymki do Łowicza Jan Paweł II podniósł tutejszą katedrę do rangi bazyliki   Podczas pielgrzymki do Łowicza Jan Paweł II podniósł tutejszą katedrę do rangi bazyliki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.