Pod hasłem "De vocatione Dei narratio" w sobotę 10 maja odbyło się X Sympozjum Naukowe w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.
Zagadnienia poruszane przez prelegentów dotyczyły odkrywania powołania w życiu człowieka, szczególnie do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Na wstępie rektor seminarium ks. dr Sławomir Wasilewski zwrócił uwagę, że hasło można przetłumaczyć na dwa sposoby: "Opowiadanie o Bożym powołaniu" lub "Boże opowiadanie o powołaniu".
Głos zabrał bp prof. dr hab. Andrzej F. Dziuba. - Ta nasza refleksja powinna skoncentrować się na kryzysie tożsamości, nie tylko kapłanów czy osób będących w seminariach i nowicjatach, które weryfikują swoje powołanie, ale wszystkich ochrzczonych - mówił ordynariusz łowicki.
Prowadzący sympozjum ks. dr hab. Wojciech Osial przytoczył kilka faktów historycznych dotyczących życia religijnego Łowicza. W XVIII w. przebywało tu sporo księży oraz zakonników i zakonnic, m.in. za sprawą seminarium duchownego erygowanego w 1700 r., które stało na wysokim poziomie intelektualnym i wychowawczym. Według planów prymasa kard. Michała Stefana Radziejowskiego, miało być największym seminarium archidiecezji gnieźnieńskiej.
Pierwszym z prelegentów był ks. dr Krzysztof Dyrek SJ, były prowincjał jezuitów Prowincji Polski Południowej. W swoim wykładzie "Tożsamość kapłańska a formacja" postawił tezę, że kryzys tożsamości kapłanów jest spowodowany niecałkowitym oddaniem się Chrystusowi. Tylko, gdy Jezus jest w centrum życia duchownych, potrafią przezwyciężyć oni niepokoje wewnętrzne. Swoje rozważania opierał na wieloletniej praktyce prowadzenia kursów formacyjnych dla ojców duchownych, mistrzów nowicjatu i kierowników duchownych oraz praktyce terapeuty osób duchownych.
S. dr Judyta Pudełko PDDM, wykładowca biblistyki na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, przedstawiła temat "Kryzys powołania w Biblii". Według prelegentki, każdy, kogo Bóg powołuje, przeżywa kryzys. Ukazują to karty Pisma Świętego już od Księgi Rodzaju.
Ostatnim z prelegentów był ks. dr Marek Szymula, wicerektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie i moderator Domu Formacyjnego w Urlach. Wygłosił referat "Cele formacji seminaryjnej". Na podstawie własnych doświadczeń zauważył, że dzisiaj młodzi ludzie przychodzący do seminarium są często niezdecydowani. Intencje oddania swojego życia Chrystusowi nie do końca są czyste.
Sympozjum zakończyła dyskusja prowadzona przez rektora ks. Wasilewskiego. Uczestnicy zadawali pytania prelegentom, a także dzielili się swoimi refleksjami.