W Puszczy Mariańskiej w urodziny Jana Pawła II odsłonięto pomnik i wysłuchano koncertu.
W niedzielę 18 maja podczas uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. Witold Okrasa, w parafii pw. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej kapłani i licznie przybyli wierni dziękowali Bogu za kanonizację św. Jana Pawła II. Przypominając podczas homilii świętego papieża, ks. dziekan Okrasa przywołał znane wszystkim słowa: „Nie lękajcie się!”. - Takie słowa może powiedzieć tylko ktoś, kto kocha, kto już otworzył swoje serce i życie Bogu, kto nie lęka się spotkań z drugim człowiekiem. Ktoś, kto pozwolił, by Bóg przenikał jego życie - podkreślał kaznodzieja, który podzielił się z wiernymi także swoim doświadczeniem spotkania z Janem Pawłem II i wrażeniem, jakie na nim robiła modlitwa ojca świętego. - Do dziś pamiętam widok Jana Pawła II jadącego swoim samochodem i adorującego Najświętszy Sakrament. Ludzie wiwatowali, a on się zatapiał w Bogu.
W czasie dziękczynnej Eucharystii została poświęcona drewniana figura papieża, wyrzeźbiona przez Juliusza Czajkowskiego z Łodzi, który jest wykonawcą wszystkich rzeźb w świątyni. W powstaniu figury - jak podkreślił ks. Krzysztof Wojcieszak, proboszcz parafii - swój udział miała Matka Boża. Pieniądze, za które została wykonana rzeźba Jana Pawła II, pierwotnie miały być przeznaczone na zakup figury Matki Bożej Fatimskiej. Przywiózł ją do parafii serdeczny znajomy księdza proboszcza. Przekazując ją, stwierdził, że jest ona jego darem dla Matki Bożej. Wobec takiego obrotu sprawy zdecydowano, że pieniądze zostaną przeznaczone na rzeźbę Jana Pawła II.
Dziękczynną Eucharystię uświetnił występ 25-osobowego chóru "Cantate Domino" z parafii pw. Ofiarowania Pańskiego z Warszawy pod dyrekcją Adrianny Szmyt. Chór znany Janowi Pawłowi II ma na swoim koncie występy w katedrze Notre Dame w Paryżu, w wileńskiej Ostrej Bramie, a także w Jerozolimie i na Łotwie. Po Mszy św. chórzyści wykonali kilka pieśni ku czci Maryi, które przeplatane były recytacją wierszy o Janie Pawle II w wykonaniu uczniów. Utwór swojego autorstwa po mistrzowsku wyrecytował także Damian Staniak, z gimnazjalista z Bartnik. - Wiersz "Święty na zawsze" napisałem pod namową mojej pani polonistki. Bardzo się cieszę, że moja recytacja spodobała się tak wielu osobom - powiedział.