Rekonstruktorzy różnych epok pielgrzymowali na Jasną Górę, gdzie zawierzyli ojczyznę Najświętszej Maryi Pannie.
Dla uczczenia 100. rocznicy czynu niepodległościowego Legionów Piłsudskiego oraz przypadającej w tym roku 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino i 70. rocznicy powstania warszawskiego po raz pierwszy na Jasną Górę pielgrzymowali rekonstruktorzy z całej Polski. Wszyscy przybyli ze sztandarami, ubrani w stroje żołnierskie z różnych epok. Wśród pielgrzymów był ks. Konrad Zawiślak, który nieraz podczas rekonstrukcji wcielał się w rolę kapelana. – Bardzo cieszę się z tej niezwykłej inicjatywy – mówi ks. Konrad. – To była dla mnie wzruszająca lekcja patriotyzmu. Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że rekonstruktorzy to nie tylko pasjonaci historii, ale także patrioci, którym bliskie są zasady ojców, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były wartościami najwyższymi, za które gotowi byli oddawać życie.
Podczas dwóch dni na Jasnej Górze rekonstruktorzy m.in. uczestniczyli w Eucharystii, Drodze Krzyżowej, Apelu Jasnogórskim, czuwaniu przed obrazem Czarnej Madonny, a także w spotkaniu integracyjnym. Niezwykle doniosłym wydarzeniem było uroczyste przyjęcie i podpisanie aktu zawierzenia NMP Królowej Polski spraw ojczyzny i narodu. W akcie czytamy: „My, zgromadzeni na Jasnej Górze pasjonaci historii Polski, pragniemy pielgrzymować do Matki Bożej Częstochowskiej każdego roku, przynajmniej do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w roku 2018”.
W tym roku do stóp Jasnogórskiej Pani przyjechały grupy rekonstrukcyjne z całego kraju: Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”, Zgrupowanie „Radosław”, XVI Okr. NZW Mazowsze-Orzeł-Tęcza, Strzelcy Kurpiowscy 1863, 5 Pułk Ułanów Zasławskich, Stowarzyszenie Szlachty Wielkopolskiej, GRH Pancerni Strzegom, Gloria Victis 1863, Stowarzyszenie Legionów Polskich i Mazurka Dąbrowskiego w Nysie. Komandorię pielgrzymki stanowili: bp Tadeusz Bronakowski, ks. Konrad Zawiślak, ks. Marek Kondratowicz, Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Borkowski, Magda Stulgis, Grzegorz Sul, Janusz Marzewski, Mirosław Szczubełek, Krzysztof Banaś, Eugeniusz Stodolak, Irek Karbowski oraz Robert Galara.
Następny zlot, w którym udział zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne z diecezji łowickiej, odbędzie się za rok, w pierwszy weekend lipca.