W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu 28 i 29 sierpnia odbywała się odprawa katechetyczna z udziałem proboszczów, wikariuszy, sióstr zakonnych i świeckich odpowiedzialnych za katechizację w parafiach.
Dwudniowemu spotkaniu przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który podkreślił ogromną rolę katechetów w życiu młodych ludzi. – Dla nich jesteście często jedynymi świadkami wiary. I często jako jedyni macie możliwość kontaktu z tymi młodymi ochrzczonymi, którzy nie uczestniczą w życiu Kościoła – mówił. Biskup ordynariusz przypomniał także o w zbliżającym się Tygodniu Wychowania, który w tym roku będzie obchodzony pod hasłem” Prawda fundamentem wychowania”.
W odprawie katechetycznej uczestniczyli także bp senior Alojzy Orszulik, dyrektor Wydziału Nauki Katechetycznej ks. prał. Wiesław Wronka i referenci tego wydziału, ks. Wojciech Osial , ks. Sławomir Sobierajski i ks. Tomasz Jackowski, którzy poruszyli najważniejsze sprawy dotyczące katechizacji w szkołach.
Każdy dzień odprawy rozpoczął się od nabożeństwa w kaplicy seminaryjnej, podczas którego – w oparciu o Księgę Jonasza – zgromadzeni odkrywali misję i rolę katechety. Bazując na przesłaniu papieża Franciszka, ks. Osial zachęcał katechetów do dawania świadectwa i udzielał wskazówek, na czym powinno ono polegać. Pierwszą radą była zachęta do zażyłości i łączności z Chrystusem, drugą – wychodzenie poza siebie, by w centrum nie było własne „ja”, ale Chrystus. Trzecią zaś – odważne głoszenie Ewangelii na peryferiach.
– Jeśli jakiś katecheta boi się wyjść i głosić, to jest tchórzem. A jeśli pozostaje w swoim schemacie, staje się figurą woskową. Dobry katecheta to świadek, który uczy życiem, jest zjednoczony z Chrystusem i idzie, i głosi z odwagą, bo wie, że nie jest sam – przekonywał ks. Wojciech.
Zebrani w WSD wysłuchali także wykładu ks. prof. Piotra Tomasika „Katecheza w kontekście programu duszpasterskiego »Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię«”. Prelegent wiele uwagi poświęcił nowej ewangelizacji i nawróceniu. Przekonywał, że nawrócenie nie jest tylko zmianą, ale także określeniem kierunku prowadzącego do rozwoju dobra i prawdy, a następnie konsekwentne trwanie na tej drodze. Mówiąc zaś o Nowej Ewangelizacji przestrzegał przed oczekiwaniem natychmiastowego sukcesu i efektu. – Ewangelizacja nie jest formą mówienia, ale sposobem życia – przekonywał ks. prof. Piotr Tomasik.
Podobnie jak w latach ubiegłych podczas odprawy katecheci mogli zakupić podręczniki i pomoce dydaktyczne a także przy kawie i herbacie wymienić się doświadczeniami i pomysłami.