W 165. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina w kościele, w którym był ochrzczony, sprawowano Mszę requiem w jego intencji.
Tablica umieszczona na jednym z filarów bazyliki św. Jana Chrzciciela w Brochowie upamiętnia fakt, że 23 kwietnia 1810 r. w tej świątyni ochrzczony był Fryderyk Chopin. W tym samym kościele w piątek 17 października odprawiono Mszę requiem w jego intencji. Celebrował ją ks. Ireneusz Wojciechowski z Domu Kapłana Seniora w Sochaczewie.
Homilię w pięknie odnowionej świątyni wygłosił ks. Jan Zieliński, miejscowy proboszcz. Przypomniał mało znane wydarzenia z ostatnich dni życia słynnego kompozytora, które opisał ks. Aleksander Jełowicki w liście do Ksawery Grocholskiej, będący swoistym raportem walki o duszę F. Chopina. Oto jego fragment: "W końcu on, co zawsze był wykwintnym w mowie, chcąc mi wyrazić całą wdzięczność swoją, a oraz i nieszczęście tych, co bez Sakramentów umierają, nie wahał się powiedzieć: »Bez ciebie, mój drogi, byłbym zdechł - jak świnia!«. W samym skonaniu jeszcze raz powtórzył Najsłodsze Imiona: Jezus, Maria, Józef, przycisnął krzyż do ust i do serca swego i ostatnim tchnieniem wymówił te słowa: »Jestem już u źródła szczęścia!...«. I skonał".
Mszę w rycie trydenckim za słynnego polskiego kompozytora poprzedziły ludowe pieśni żałobne śpiewane przez Bractwo Śpiewacze "Vexilla Regis" z Brochowa i zespół "Jerycho" pod dyrekcją Bartosza Izbickiego, doktora muzykologii, a zarazem organisty brochowskiego. Poświęcił on wiele czasu na poznanie pieśni, które niegdyś były śpiewane przez żałobników z okolic Łowicza i Sochaczewa. Wspólnie z Piotrem Feligą, doktorem teologii, chcą ocalić je od zapomnienia. Efektem ich starań jest projekt "Egzekwie ludowe". Pierwsza jego odsłona odbyła się 16 września w Rybnie, kolejna 9 dni później w Warszawie. Sprawowano wówczas Msze requiem za Cypriana Zabłockiego, ziemianina rybnowskiego i powstańców warszawskich.
Już wkrótce odprawione zostaną Msze requiem za zmarłych prymasów. 27 października w kościele św. Jakuba w Skierniewicach i 3 listopada w bazylice katedralnej w Łowiczu, gdzie wieczorem w ŁOK przy ul. Podrzecznej 20 odbędzie się jeszcze "konsolacja", czyli koncert ludowej muzyki z udziałem Kapeli Brodów.