Nauczyciel religii zachęcił przyszłych informatyków do wyjścia zza komputera i to do kościoła.
W październiku uczniowie III klasy Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu mieli do zrealizowania nietypowe zadanie z religii. 22 przyszłych informatyków, podzielonych na dwuosobowe zespoły, udało się w teren w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania przygotowane przez katechetę Piotra Sumińskiego.
Poznali je przez losowanie. Każde polecenie do wykonania było inne, a miejsca do odnalezienia zaszyfrowane. Dotyczyły trzech świątyń, które znajdują się na terenie parafii katedralnej w Łowiczu - bazyliki katedralnej, kościoła oo. pijarów i kościoła ss. bernardynek.
Wykonanie zadania należało udokumentować fotograficznie (po wcześniejszym wyrażeniu zgody gospodarza miejsca lub osoby do tego uprawnionej). Dodatkowo uczniowie musieli uzyskać pieczątkę z danego miejsca oraz udzielić odpowiedzi pisemnej na zawarte w poleceniu pytania. Prawie wszyscy uczniowie z powierzonego zadania wywiązali się w 100 proc.
Jednym z poleceń do wykonania było: "Udaj się do kościoła łowickiego duchowo zjednoczonego z papieską bazyliką Matki Bożej Większej w Rzymie. Odszukaj w nim obraz św. Piotra i św. Pawła. Co ci święci trzymają w rękach? Gdzie się dokładnie znajduje obraz św. Anny oraz św. Jana Napomucena? Napisz krótką notatkę o jednym z tych świętych, którzy są wymienieni w zadaniu. Wykonywanie zadania udokumentuj fotograficznie". Innym: "Udaj się do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Łowickiej. Jakie obrazy znajdują się w kaplicy Najświętszego Sakramentu? Jaka polichromia znajduje się na sklepieniu kaplicy Krzyża? Opisz, jak ona wygląda. Wykonaj dokumentację fotograficzną”.
W piątek 7 listopada odbyło się podsumowanie projektu. Najlepsi okazali się Szymon Zieliński i Jakub Tomaszkiewicz - jako pierwsi wykonali powierzone im zadanie, oraz Damian Felczyński i Bartosz Kendrzeński, Monika Krystianik i Mateusz Basiński, którzy przedstawili prezentację multimedialną zawierającą odpowiedzi na wylosowane polecenia. Kreatywnością wykazali się również Aneta Walczak i Rafał Skomiał. Ciekawostką jest, że Mateusz Gładki i Mateusz Kazimierczak potwierdzenie wykonania zadania uzyskali od... biskupa seniora Alojzego Orszulika, który akurat był w bazylice katedralnej w czasie realizacji projektu przez uczniów.