Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jak mówić i jak słuchać

Druga edycja warsztatów "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" powoli zmierza ku końcowi.

Pięć sobotnich spotkań w dwóch 15-osobowych grupach dotyczyło, najogólniej rzecz ujmując, budowania relacji z dziećmi i młodzieżą.

Rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, aktywne, wspierające słuchanie, motywowanie dziecka do współdziałania i samodzielności, budowanie poczucia własnej wartości, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów i wiele innych tematów poruszanych było w formie warsztatów psychologicznych, gdzie oprócz części teoretycznej dużą część czasu poświęcono na części praktyczną. Wspólne dochodzenie do rozwiązywania problemów, wymiana doświadczeń między rodzicami, odgrywanie scenek z podziałem na role, dramy i praca w grupach - to metody, które miały pomóc przyswoić tematykę spotkań.

- Książkę "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły", na której opierają się warsztaty, czytaliśmy jakiś czas temu, ale nie udało nam się wcielić jej w życie - opowiada Małgorzata Żółtowska, mama dorosłego syna i kilkuletnich Nikodema i Zosi. - Tutaj szukamy wspólnych rozwiązań odpowiednich dla naszych dzieci, wspieramy się we wprowadzaniu nowych metod w życie, dlatego efekty są znacznie lepiej widoczne - dodaje pani Małgorzata, tłumacząc, że od kiedy chodzi na kurs, o wiele lepiej rozumie samą siebie, swojego męża i dzieci.

Ukończenie "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" jest zobowiązaniem, jakiego podejmują się rodzice uczniów przystępujących do nauki w Niepublicznej Szkole Podstawowej "Źródła". I choć na początku wielu z nich miało obawy, czy spędzenie kilku sobót na kursie wychowawczym jest dobrym pomysłem, dziś zgodnie twierdzą, że spotkania zrodziły w nich tak wiele pytań i refleksji wychowawczych, że chętnie przedłużyliby czas trwania warsztatów.

Zajęcia zorganizowane były przez Niepubliczną Szkołę Podstawową "Źródła" w Skierniewicach, a sfinansowane w ramach projektu "Grant na lepszy start".

Więcej na temat "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" w 50. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego"na 14 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy