To już historia...

Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w diecezji łowickiej.

Koronacja obrazu Matki Bożej w Suserzu, prezydent Polski na uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu, ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. to tylko niektóre z wydarzeń ostatnich 12 miesięcy ważnych dla diecezji łowickiej

Redakcja "Gościa Łowickiego" też ma w nich swój udział. W lutym ruszyła nasz akcja ewangelizacyjna. Wspólnie z siostrami apostolinkami odwiedzamy parafie w diecezji i modlimy się o właściwy wybór drogi życiowej wśród wiernych. W marcu z naszej inicjatywy odbył się I Diecezjalny Dzień Kobiet, a w maju I Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Szczegóły TUTAJ.

W diecezji łowickiej trwają też przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Jednym z efektów działań  było styczniowe nabożeństwo ekumeniczne z udziałem kilku Kościołów chrześcijańskich, które po raz pierwszy odbyło się w Żyrardowie.W lutym odbyły rekolekcje ewangelizacyjne "Młodzi na Maxa". Ważnym momentem przygotowań okazało się spotkanie z bp. Andrzejem F. Dziubą w Niedzielę Palmową, podczas którego do wszystkich parafii rozesłane zostały miniatury symboli ŚDM. Pod koniec sierpnia odbyło się Rio w Żyrardowie, a w październiku prawie 200 osób przyjechało do tego miasta na rekolekcje. Wtedy też młodzi przemaszerowali ulicami miasta w "Marszu dla Jezusa".

W kwietniu bp Andrzej F. Dziuba ustanowił pierwszych w historii diecezji nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Tę posługę sprawuje teraz 46 mężczyzn. Większość z nich to żonaci. Najmłodszy ma 30 lat, a najstarszy - 64. Przez kilka miesięcy do roli szafarza przygotowywali się na cyklicznych spotkaniach w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Tam mieli zajęcia głównie z liturgiki i teologii. Zakończyły się one egzaminem. Podstawowym zadaniem szafarzy jest pomoc kapłanom w zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym, a także udzielanie Go wiernym w czasie Mszy św., gdy liczba chcących przystąpić do Komunii św. jest duża.

Pierwszych raz w historii łowickich obchodów Bożego Ciała uczestniczył prezydent Polski. Bronisław Komorowski przybył na czerwcową uroczystość z małżonką Anną. Para prezydencka uczestniczyła w katedrze łowickiej w Mszy św. oraz barwnej procesji. Przed Eucharystią B. i A. Komorowscy złożyli kwiaty w kaplicy swojego przodka - prymasa Adama Komorowskiego, jednego z 12 arcybiskupów gnieźnieńskich pochowanych w Łowiczu.

W Suserzu w uroczystość Wniebowzięcia NMP, odbyła się koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka, na XVI-wiecznym obrazie założyli ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski oraz abp Gądecki. Proboszcz suserskiej parafii ks. Jerzy Czarnota ślubował dalszy rozwój kultu cudownego obrazu. Burmistrz Żychlina Grzegorz  Ambroziak podziękował Matce Bożej za uratowanie mieszkańców przed 160 laty od epidemii cholery. Swój urząd oraz miasto zawierzył Matce Bożej Suserskiej.

Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu zbiegła się z 20-leciem uczelni. Obchody rozpoczęła Msza św., której przewodniczył prymas Polski senior abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak. W uroczystości uczestniczyli także nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, wszyscy trzej biskupi łowiccy i około 100 kapłanów. Po Mszy św. w auli nastąpiła m.in. immatrykulacja studentów I roku. Przesłanie do zebranych w auli skierował nuncjusz Migliore. A swoimi wspomnieniami z inauguracji przed 20 laty podzielili się abp Kowalczyki i bp Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..