Ukazała się książka o bł. Bolesławie Lament. Promocja odbyła się 29 stycznia, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionej.
Jak na razie jedynie w archidiecezji białostockiej jest wspomnieniem obowiązkowym. Ostatnie lata swojego życia spędziła w Białymstoku. Tam zmarła w 1945 r., przeżywszy 84 lata. W tym mieście Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Było to podczas jego pielgrzymki do Polski w 1991 r.
Z urodzenia jest łowiczanką. Była najstarszą córką szewca Marcina Lamenta i Łucji z domu Cyganowskiej. Od dziecka odznaczała się umiłowaniem Boga, darem modlitwy, świadczeniem uczynków miłosierdzia. Uczyła się dobrze i nawet zdobyła uprawnienia nauczyciela do nauczania w szkole elementarnej. Jednak wybrała inną drogę. Została krawcową. Z czasem wstąpiła do Zgromadzenia Rodziny Maryi. Jednak nie złożyła ślubów wieczystych. Za namową o. Honorata Koźmińskiego udała się do Mohylewa (dzisiejsza Białoruś), gdzie w 1905 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w celu wspierania zjednoczenia prawosławnych z Kościołem katolickim oraz umacniania katolików w wierze.
Bp Józef Zawitkowski i Krzysztof Marek Wiśniewski, autor książki o bł. Bolesławie
Marcin Kowalik /Foto Gość
M.in. o tych faktach z życia bł. Bolesławy traktuje książka "Błogosławiona z arcybiskupiego grodu" autorstwa Krzysztofa Marka Wiśniewskiego. Łowiczanin, pedagog, z zamiłowania historyk i przewodnik PTTK zadedykował ją swoim wnukom. - Książkę napisałem dla wszystkich mieszkańców Łowicza, aby byli dumni, że z tego arcybiskupiego grodu wyszła w świat taka osoba jak Bolesława Lament, która była prekursorką ekumenizmu - mówi K. M. Wiśniewski.
Promocja wydawnictwa odbyła się po Mszy św. w kościele Świętego Ducha w Łowiczu. Tym samym, w którym późniejsza błogosławiona była ochrzczona. Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Na koniec udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. Bolesławy. Można je było ucałować tak, jak w każdy 29 dzień miesiąca. W świętoduskiej świątyni sprawowana jest wtedy Msza św. z nowenną o wstawiennictwo błogosławionej łowiczanki. Uczestniczą w niej mieszkańcy miasta należący do Rodziny Misyjnej bł. Bolesławy Lament, a także siostry misjonarki Świętej Rodziny, które prowadzą w Łowiczu przedszkole diecezjalne pw. bł Bolesławy. Patronalne święto przedszkolaki uczciły zabawą. Siostry zorganizowały dla nich bal świętych.