Ponad 3,5 tys. maturzystów z diecezji łowickiej pielgrzymowało na Jasną Górę.
- Tu bije duchowe źródło Polski, źródło sił dla Polaków. Bardzo się cieszę, że tylu młodych ludzi chce czerpać z niego - nie kryje swej radości Wojciech Królik, katecheta w ZSP nr 4 w Łowiczu.
Pielgrzymka maturzystów trwale wpisała się w kalendarz uroczystości diecezjalnych. W tym roku odbyła się po raz 22. Jej organizator i koordynator z ramienia kurii ks. Wojciech Osial podkreśla, że pielgrzymowanie wpisane jest w trud życia człowieka wierzącego, skłania do refleksji i zadumy nad własnym życiem. Wydarzeniu towarzyszyło hasło obecnego roku duszpasterskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Na twarzach wielu przyszłych maturzystów już podczas Drogi Krzyżowej na wałach widać było wzruszenie i skupienie. Uważnie słuchano rozważań przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach.- Chcę prosić Matkę Bożą o wstawiennictwo u Jej Syna, o wszelkie łaski, które pozwolą mi osiągnąć jak najlepsze wyniki na egzaminie maturalnym i egzaminie zawodowym. Pragnę podejmować mądre decyzje życiowe, pielgrzymka pozwoli mi się przygotować duchowo do odważnego i odpowiedzialnego wkroczenia w dorosłość - mówi Martyna Jaros, uczennica IV klasy Technikum Agrobiznesu z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu.
W sali o. Kordeckiego maturzyści spotkali się z o. Tomaszem Nowakiem OP. Dominikanin podczas konferencji nie stronił od podawania przykładów z własnego życia. Przyznawał się do wątpliwości nim targających. Dzięki temu jego nauka była niezwykle wiarygodna. Na jej zakończenie zgromadzeni nie szczędzili zakonnikowi gromkich braw. Małgosia Legięcka, uczennica maturalnej klasy skierniewickiego LO im. B. Prusa pytana o refleksje podkreśla, że najbardziej ze słów ojca zapamiętała te, by nawet w obliczu trudności nie załamywać się, bo z cierpienia może wyniknąć dobro.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana przez bp. Andrzeja F. Dziubę w Kaplicy Cudownego Obrazu. Za liturgię słowa odpowiadali licealiści z Nowego Miasta nad Pilicą. Akt zawierzenia życia młodych ludzi Jasnogórskiej Pani przygotowali uczniowie LO im. M. Skłodowskiej-Curie z Rawy Mazowieckiej. Ordynariusz łowicki podkreślił w homilii znaczenie daru mądrości otrzymanego od Boga. Nazwał też Maryję Uczennicą Pańską, która swym przykładem uczy ludzi mądrości życia.
Istotnym elementem pielgrzymki była również możliwość indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej. Jej wartość z dumą podkreślają uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa z łowickiego Blichu Kamil Szczepaniak i Piotrek Pietraszewski. - To według nas jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil pielgrzymki, możliwość rozmowy z Bogiem i Jego Matką tuż przed Jej Cudownym Wizerunkiem - zgodnie twierdzą maturzyści.
Radość uczniów dzielili również obecni na Jasnej Górze dyrektorzy szkół, wychowawcy i katecheci. - Największym przeżyciem jest dla mnie wspólna modlitwa uczniów i nauczycieli, bycie razem u stóp Maryi - mówi Zofia Szalkiewicz, dyrektor ZSP nr 4 w Łowiczu. - To najlepsza i najskuteczniejsza metoda wychowawcza - dodaje Jolanta Karczewska, katechetka z tej szkoły.