Nowy numer 21/2018 Archiwum

Perła regionu

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu ruszył cykl wykładów "Spotkania z historią: znane i nieznane - architektura regionu łowickiego".

Pierwszą budowlą, która została przedstawiona, był kościół parafii św. Wawrzyńca w Kocierzewie. Opowiadał o nim Jacek Rybus, przewodnik PTTK. Swoją prelekcję ilustrował zdjęciami. Część z nich wykonał sam.

Swój wykład rozpoczął od przedstawienia historii parafii, którą nazwał perłą regionu. Pierwsza wzmianka o niej występuje w dokumentach lokacyjnych wsi z 1345 r. Z tego okresu pochodził też pierwszy, drewniany kościół.

Następny, też drewniany, ufundował prymas Jan Łaski. Do naszych czasów nie przetrwała też kolejna, drewniana świątynia. Obecna, jednonawowa, jest murowana i została wybudowana w latach 1871-1873.

Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Staraniem proboszcza ks. Jana Janika i parafian został ostatnio gruntownie odrestaurowany. Prace objęły elewację i wnętrze świątyni. Ołtarze zyskały pierwotny, jasny wystrój. Odnowiono obrazy oraz ambonę i chrzcielnicę. Z obrazów św. Wawrzyńca i Matki Bożej Kocierzewskiej zdjęto metalowe sukienki. Eksponowane są teraz oddzielnie. Uwagę przykuwa sufit. Wymalowane są na nim wezwania Litanii Loretańskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma