Nowy numer 13/2024 Archiwum

Spacer po nieistniejącym mieście

Po Mszczonowie można odbyć podróż w czasie, żeby zobaczyć, jak dawniej wyglądało miasto.

Szlak historyczny, nazwany „Spacerem po nieistniejącym mieście”, składa się z kilkunastu tablic ze zdjęciami obrazującymi, jak wyglądał Mszczonów w okresie II RP i po zniszczeniach wojennych 1939 roku. Warto wspomnieć, że na skutek niemieckich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego podczas wrześniowych działań dawny, przedwojenny Mszczonów właściwie przestał istnieć.

Dzisiejsze miasto znacząco różni się  od tego sprzed wojny. Zdjęcia eksponowane w ramach miejskiego szlaku historycznego pozwalają wyobrazić sobie, jakim przemianom uległo. Przed oczami stają obrazy sprzed ponad 70 lat, które można porównać ze współczesnym tłem. Wielu mszczonowian dzięki „Spacerowi po nieistniejącym mieście” uświadomiło sobie, jak wielką tragedią dla miasta była II wojna światowa. Szlak jest ważnym narzędziem edukacyjnym, który mogą wykorzystywać nauczyciele historii z miejscowych szkół. Tablice z historycznymi fotografiami zostały wykonane dzięki zaangażowaniu Gminnego Centrum Informacyjnego oraz lokalnych pasjonatów historii z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Strzelcy im. 31pSK".

Niestety, nie wszystkim mieszkańcom podoba się to, co służy ich lekcji historii. Niedawno dwie z postawionych tablic zostały skradzione. Jedna przedstawiała dawną siedzibę OSP, a druga - synagogę. Stelaż z fotografią przedwojennego szpitala został wyrwany z ziemi i wrzucony do Okrzeszy. Natomiast tablicę ze zdjęciem Szkoły Powszechnej nr 2 poważnie uszkodzono.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy