W skansenie wsi łowickiej zrekonstruowano pokój Bronisławy Skwarnej, uznanej twórczyni ludowej.
Sprzęty codziennego użytku, meble, zdjęcia, obrazy, figura Matki Boskiej, koraliki, cekiny i wiele innych przedmiotów stanowią wystrój zrekonstruowanego w skansenie w Maurzycach pokoju Bronisławy Skwarnej (1921-2014), znanej i szanowanej łowickiej twórczyni ludowej. Jego otwarcie miało miejsce dzisiaj.
- Jestem bardzo wzruszona. Tak naprawdę dopiero teraz, kiedy babci już nie ma, dociera do mnie, jak wspaniałym była człowiekiem - mówiła przez łzy Marta Niewulska. Potwierdziła także, że układ rzeczy w tym pokoju jest taki sam, jak w domu jej babci, z tą różnicą, że faktycznie był większy.
- Babcia miała swoją pracownię przy oknie. Często kupowałam jej na kilogramy koraliki w Łodzi. Uwielbiała wszystko, co błyszczało - wspominała M. Niewulska. Dziś miała na sobie wyszywaną bransoletkę i torebkę z haftem łowickim, ozdobioną cekinami. Zrobiła je B. Skwarna. M. Niewulska obecnie mieszka w Poznaniu. Do Maurzyc przyjechała ze swoim mężem Dariuszem oraz dziećmi Marysią i Szymonem. Najbardziej wzruszyła się, kiedy ujrzała na kredensie szklanki, z których pijała herbatę jej babcia.
Po zwiedzeniu pokoiku obecni udali się na plebanię na terenie skansenu, gdzie obejrzeli krótki film o B. Skwarnej oraz przy kawie i ciastku wspominali ją. Wszyscy otrzymali także wznowioną i uzupełniona książkę "Bronisława Skwarna. Życie i twórczość" autorstwa Katarzyny Słomy. Osoby zainteresowane mogą ją otrzymać w Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej w Łowiczu.
W uroczystym otwarciu pokoju B. Skwarnej uczestniczył ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej, przedstawiciele władz samorządowych Łowicza - burmistrz Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miasta Michał Trzoska. Obecni byli także Dariusz Reczulski, wójt gminy Chąśno, na terenie której mieszkała Bronisława Skwarna, i Ireneusz Sołtysiak, przewodniczący Rady Gminy Chąśno, jak również: Katarzyna Słoma, dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor łowickiego muzeum, Renata Frączek, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu oraz Halina Anyszka, dyrektor Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Zdunach.