W Nieborowie otwarto wystawę majoliki. Patronat nad nią objęła Anna Komorowska, pierwsza dama Rzeczpospolitej.
Choć znakomity gość nie dotarł osobiście na otwarcie wystawy, późnym popołudniem 30 kwietnia setki gości odwiedziło kompleks pałacowy, by podziwiać imponujące zbiory.
W trakcie wieczoru inauguracyjnego, który zbiegł się z jubileuszem 70-lecia założenia Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, goście w 50-osobowych grupach obejrzeli nową, imponującą wystawę zaprojektowaną przez Ksenię Modrzejewską-Mrozowską i Elżbietę Bogaczewicz-Biernacką.
- Naszym celem było takie podzielenie zbiorów majoliki nieborowskiej, by oglądającym przybliżyć historię wyrobów księcia Michała Radziwiłła i jego następców - tłumaczyła pani Ksenia. - Zainteresowani zobaczą więc majolikę w przestrzeni sakralnej, która jest zdecydowanie unikatowa. Tu trzeba podziękować księżom proboszczom z kościołów z Nieborowa i Kocierzewa, którzy wypożyczyli swoje zbiory. To ważny element wystawy, gdyż książę Radziwiłł był niezwykle religijnym człowiekiem.
- Powstał też kącik poświęcony korzeniom i inspiracjom majoliki, a także ten z kontekstami patriotyczno-historycznymi. Jest też gablota z majoliką ze Szpanowa, czy przedmiotów codziennego użytku. Po takiej prezentacji goście będą mogli zwiedzić pałac i rozpoznać z którego zbioru pochodzą konkretne egzemplarze - mówiła autorka wystawy.
Otwarcia nowej, stałej wystawy dokonała Anna Ewa Czerwińska, od 2012 r. pełniąca urząd kuratora Muzeum w Nieborowie i Arkadii. W trakcie wielu przemówień został odczytany list Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych i oświatowych.
W trakcie, gdy 50-osobowe grupy zwiedzały wystawę, na scenie występował kwartet Zagan Acoustic, wykonujący głównie autorskie utwory, a kelnerzy roznosili napoje i przystawki. Wystawę można zwiedzać codzienne w godzinach otwarcia muzeum.