W Łowiczu odbył się finał drugiej edycji konkursu, w którym wybierano Księżankę i Księżaka Roku.
Organizatorem konkursu był Urząd Miasta w Łowiczu. Nazwa nawiązuje do dawnego Księstwa Łowickiego, którego istnienie przyczyniło się do powstania lokalnego folkloru z odrębnymi zwyczajami, pieśniami i tańcami, a przede wszystkim kolorowym strojem, który nosili mieszkańcy wsi.
Finał tegorocznej edycji odbył się 16 maja w sali kina "Fenix". Na scenie zaprezentowało się 13 osób - 9 kandydatek i 4 kandydatów do noszenia honorowych tytułów.
Po osobistej prezentacji, wystąpili w strojach inspirowanych folklorem, w większości uszytych lub skomponowanych własnoręcznie.
Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością. Przydatna okazała się garderoba wyciągnięta z szafy, w której chodzili ich rodzice lub dziadkowie. Zresztą same babcie, jak zdradzili kandydaci, zaangażowały się w ich przeróbki.
Konkurs prowadzili twórczyni ludowa Anna Staniszewska oraz Jacek Rybus z łowickiego magistratu. Jedną z konkurencji było przetłumaczenie krótkiej frazy z gwary łowickiej. W finałowej odsłonie wszyscy kandydaci zaprezentowali się w typowych strojach łowickich.
Decyzją jury pod przewodnictwem burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego Księżanką Roku 2015 została Martyna Kuś z Łowicza, a Księżakiem Roku 2015 Witold Dzik z Błędowa.
Przyznano również tytuły I Wiceksiężanki i I Wiceksiężaka oraz II Wiceksiężanki i II Wiceksiężaka Roku 2015. Zostali nimi odpowiednio Aleksandra Banaszkiewicz z Łowicza i Łukasz Stańczyk z Wejsc oraz Ilona Rokicka z Lenartowa i Paweł Dziedzic z Łowicza.
W. Dzik zwyciężył także w głosowaniu internetowym. Zdobył najwięcej głosów spośród 4 kandydatów. Internetową Księżanką Roku 2015 została Karolina Tomaszkiewicz z Zabostowa Małego, która zdobyła najwięcej głosów wśród zgłoszonych do konkursu pań.
Gratulacje zwycięzcom składali m.in. ubiegłoroczni triumfatorzy konkursu - Danuta Kaźmierczak i Radosław Kupiec. Finałowe zmagania uświetnił występ zespołu Dzikie Jabłka, w swojej twórczości udanie łączący rytmy afrykańskie ze swojskim, polskim, ludowym brzmieniem.