Przez chwilę dawna kaplica seminaryjna mieszcząca się w... muzeum odzyskała swoje pierwotne przeznaczenie. Podczas sympozjum jego uczestnicy wspólnie odmówili tam modlitwę „Anioł Pański”.
Zokazji 300. rocznicy fundacji pierwszego Seminarium Duchownego w Łowiczu w jego murach, w których obecnie mieści się muzeum, zorganizowano XI Sympozjum Naukowe. Organizatorami były Wyższe Seminarium Duchowne i Muzeum w Łowiczu. W przepięknej sali, będącej niegdyś kaplicą, obok rzeźby przedstawiającej Pietę wystawiono portrety prymasów Polski – kard. Michała Radziejowskiego i abp. Stanisława Szembeka, fundatorów gmachu. Konferencję, którą poprowadził ks. dr hab. Wojciech Osial, otworzył odczyt wygłoszony przez Marzenę Kozanecką-Zwierz, dyrektor muzeum, która opowiedziała o dziejach budynku.
Zebrani usłyszeli m.in. o czasach, kiedy mieściły się tu klasztor i uczelnia kształcąca księży oraz świeckich misjonarzy, a także o latach, w których były tu m.in. Szkoła Wydziałowa i Szkoła Nauczycieli Elementarnych. Prelegentka nie pominęła okresu, gdy w budynku mieściło się więzienie dla powstańców polskich, oraz czasów współczesnych. Przekazała także najważniejsze informacje o kaplicy św. Karola Boromeusza, przepięknie zdobionej freskami Michała Anioła Palloniego, w której odbywało się sympozjum. Następnie historyk prof. dr hab. Jerzy Kazimierz Pietrzak wygłosił odczyt na temat mecenatu prymasów nad szkolnictwem w okresie nowożytnym. Pierwszą część zakończył wykład ks. dr. Sławomira Wasilewskiego, rektora WSD. Omawiał on drugi dokument erekcyjny łowickiego seminarium archidiecezji gnieźnieńskiej, podpisany w 1715 r. prawdopodobnie przez abp. Szembeka. – Nie mamy pierwszego aktu erekcyjnego. Jeśli istnieje, szukajmy go. Dziś nie wiadomo, czy data 2 sierpnia 1700 roku, znajdująca się w dokumencie Szembekowskim, jest datą aktu erekcyjnego kard. Radziejowskiego czy tylko datą przekazania dóbr misjonarzom. To mogą być dwie różne rzeczy. Może być i tak, że darowizna jest częścią pełnej, większej dokumentacji – mówił rektor.
Drugą część wykładową w dawnej kaplicy rozpoczęła modlitwa „Anioł Pański”, po której o Łowiczu prymasowskim na przełomie XVII i XVIII wieku opowiadał prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki. Kolejny wykład, wygłoszony przez doktoranta Piotra Wysockiego, dotyczył czasów, gdy gmach zamieniono na parafialną cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela. Opowiadając o ćwierćwieczu pod prawosławnym krzyżem, prelegent swoją wypowiedź wzbogacał slajdami i materiałem źródłowym. Nie inaczej było w przypadku wykładu ks. Stanisława Majkuta, dyrektora Muzeum Diecezjalnego, który przedstawiał mecenat artystyczny fundatorów. Po słowie końcowym wygłoszonym przez bp. Andrzeja F. Dziubę, honorowego patrona sympozjum, odsłonięto na budynku muzeum pamiątkową tablicę.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się