Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Nie" dla dopalaczy

Urzędnicy, policjanci, a także pracownicy ośrodków pomocy społecznej wypowiedzieli wojnę dopalaczom.

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kutno odbyło się spotkanie na temat zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież. Największą uwagę poświęcono dopalaczom i skutkom ich zażywania. "Dopalacze" to potoczna nazwa grupy substancji o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym. Występują pod wieloma postaciami, a ich skład często nie jest podawany na opakowaniach. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy zatrucia dopalaczami są bardzo różne (np. agresja połączona z drgawkami, bełkotliwa mowa, wymioty, wysoka gorączka, wahania nastroju, otępienie, brak kontaktu z osobą). Substancje te mogą w sposób trwały uszkodzić serce, wątrobę, nerki czy mózg.

W kutnowskim spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kutnie i Łowiczu, pracownicy Urzędu Miasta, funkcjonariusze Straży Miejskiej, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ośrodków pomocy społecznej z powiatu kutnowskiego oraz kuratorzy sądowi.

Przybyli wysłuchali wykładu pt. "Mnogość służb – wspólny cel. Zwalczanie narkomanii w środowisku lokalnym", który wygłosiła Agnieszka Okła-Barwicka, trener Ośrodka Psychoprofilaktyki "Nowa Perspektywa" z Krakowa. Następnie rozpoczęła się dyskusja o tym, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w lokalnych działaniach profilaktycznych pozwalających ograniczyć zażywanie środków psychoaktywnych - głównie dopalaczy - przez kutnowską młodzież.
W ramach wspólnie podjętych działań prezydent miasta przekazał Komendzie Powiatowej Policji zakupione narkotesty, które będą wykorzystywane podczas kontroli osób podejrzanych o zażywanie środków psychoaktywnych.

O tym, jak skutecznie przestrzegać młodzież przed dopalaczami, jak je rozpoznawać, można się dowiedzieć także choćby ze strony Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach, która włączyła się w akcję kampanii przeciw dopalaczom. Chodzi o zminimalizowanie wśród uczniów ryzykownych zachowań prowadzących do zażywania substancji psychoaktywnych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami kampanii, organizowane są szkolenia dla szkolnych koordynatorów, podczas których uzyskują oni wiedzę potrzebną do realizacji zajęć warsztatowych z uczniami oraz spotkań edukacyjnych z rodzicami gimnazjalistów. Oprócz niezbędnego przygotowania merytorycznego, szkolni koordynatorzy otrzymują pakiety materiałów: scenariusze zajęć, plakaty, ulotki dla młodzieży, ulotki dla rodziców oraz płyty DVD z filmami edukacyjnymi.
 
Łącznie w województwie łódzkim do realizacji kampanii przystąpiło 269 szkół gimnazjalnych. Planowane jest objęcie jej zasięgiem wszystkich szkół gimnazjalnych z województwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy