Grą teatralną, muzyką i śpiewem uczczono w Sochaczewie 37. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
W Polsce ciągle żywa jest obecność Jana Pawła II w sercach jego rodaków i w życiu publicznym. Pamięć o jednym z najwybitniejszych Polaków w dziejach naszego narodu intensywniej ożywa od 15. już lat w niedzielę poprzedzającą dzień jego wyboru na stolicę Piotrową, a także w rocznicę tego dnia. W inicjatywy, które za cel stawiają sobie uczczenie jego osoby, wpisały się dwa niezwykłe wydarzenia, które odbyły się w Sochaczewie w różnych miejscach, przygotowane przez różne środowiska, ale połączone jedną ideą – by nauczanie i dokonania Jana Pawła II nadal były wzorem i światłem dla Polaków.
Pierwsze z nich to przedstawienie „Jubiler” przygotowane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina, wystawione w świetlicy szkolnej. Zostało ono oparte na motywach sztuki „Przed sklepem jubilera” autorstwa Karola Wojtyły. Jego pomysłodawczynią była katechetka Justyna Kwiatkowska-Kornatko. Współscenarzystą został Adrian Boczkowski, który wcielił się w rolę Krzysztofa, wychowanego samotnie przez matkę, po śmierci jego ojca podczas działań wojennych. Sztuka ta opowiada o dwóch miłościach, oddalonych od siebie w czasie o jedno pokolenie. Najpierw rodziców, potem ich syna. Jedna rozwija się podczas wojny i zostaje przez nią tragicznie zakończona, druga – w czasie pokoju, targana wątpliwościami. Rozwiała je jednak miłość, dialog i wzajemne zaufanie. – Jest to dla nas ważne doświadczenie, również w sensie scenicznym, ponieważ trudno występować przed „własną publicznością” – mówi Aleksandra Niewiadomska. Wcieliła się w rolę Moniki, narzeczonej, która boi się, że nie będzie w stanie być dobrą żoną i skrzywdzi w przyszłości swego ukochanego.
Aleksandra Niewiadomska i Adrian Boczkowski w rolach Moniki i Krzysztofa
Magdalena Szymańska-Topolska /Foto Gość
Drugim wydarzeniem był koncert scholi sochaczewskich, Sochaczewskiej Orkiestry Kameralnej „Camerata Mazovia” oraz grupy wokalno-instrumentalnej „Góra Błogosławieństw”, która śpiewa muzykę gospel. Odbył się on w Sochaczewskim Centrum Kultury. Ten występ nie był tylko spotkaniem artystów z publicznością, która wypełniła całkowicie salę koncertową SCK. Artyści śpiewali tak, jakby Jan Paweł II patrzył na nich z nieba i słuchał, co mają do zaprezentowania. – Proszę nam wybaczyć, dziś śpiewamy dla Państwa, ale przede wszystkim dla naszego kochanego papieża – mówił Artur Komorowski, kierownik orkiestry, wśród głośnej owacji na zakończenie koncertu.