Gimnazjum im. Józefa Chełmońskiego w Bielawach kolejny raz włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
Tegoroczna edycja rozpoczęła się 19 października. - Jako szkoła staramy się uczestniczyć w tej inicjatywie od jej powstania. Najpierw we własnym gronie. Teraz organizujemy spotkania z przedstawicielami różnych zawodów i instytucji. Wczoraj uczniowie mogli przeprowadzić wywiad z panem wójtem. Byliśmy również w banku i na poczcie - mówi Elżbieta Dębska, szkolny pedagog i doradca zawodowy, a zarazem koordynator lokalnych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
W planach jest wizyta uczniów w firmie produkującej meble VRS Design Brzozów. Natomiast we wtorek 20 października o kulisach swojego zawodu opowiadał Marcin Kowalik, dziennikarz "Gościa Łowickiego". Najpierw spotkał się z redakcją szkolnej gazetki "WIP", później z uczniami pierwszych klas. Musiał się zmierzyć z ich pytaniami. Gimnazjaliści chcieli wiedzieć m.in., jakie są plusy i minusy dziennikarstwa, a także czas pracy i zarobki dziennikarzy.
- Kiedyś poważnie myślałam o wyborze dziennikarstwa jako mojego zawodu, ale z czasem zmieniły się moje priorytety i zainteresowania. Jednak wciąż lubię pisać. Najbardziej felietony - mówi trzecioklasistka Daria Fijołek, jeden z najbardziej doświadczonych członków grona redakcyjnego "WIP"-a. Pracę redakcji szkolnej gazetki nadzorują nauczycielki Mariola Błaszczyk i Agnieszka Reszka. Dla opiekunów największym wyzwaniem jest początek roku szkolnego. Zmienia się wtedy skład redakcji. Pierwszoklasiści zajmują miejsce uczniów, którzy zakończyli już naukę w gimnazjum.
W redakcji "WIP" jest specjalizacja. Jest grupa, która odpowiada za treść artykułów. Natomiast pozostali zajmują się obróbką graficzną. Gazetka wydawana jest co dwa miesiące. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu 2001 roku. Gazetka nie miał jeszcze wtedy nazwy. Jej pełny tytuł to "WIP, czyli Wielce Interesujące Pisemko".
Ostatnie numery tworzone są w ramach projektu „Junior media”, dzięki któremu uczniowie mają dostęp do profesjonalnego systemu edycyjnego i mogą publikować gazetkę w internecie. Projekt promuje najlepsze gazetki szkolne w formie wydruku w drukarni prasowej. Bielawski "WIP" już kilkakrotnie został w ten sposób wyróżniony.