Nowy numer 13/2024 Archiwum

Epitafium na szarym granicie

Odsłonięto nowy nagrobek Karola Rybackiego, zasłużonego dla Łowicza społecznika i wydawcy.

W niedzielę, 25 października, na cmentarzu katedralnym odsłonięto nowy nagrobek Karola Rybackiego i jego żony Marii. Budowa nowego pomnika kosztowała 14,5 tys. zł i sfinansowana została przez Urząd Miejski w Łowiczu oraz mieszkańców Łowicza, którzy kupili album "I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918" autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego. Ze sprzedaży książek-cegiełek uzyskano 5 tys. zł.

Na płycie z szarego granitu umieszczone zostały imiona i nazwiska zmarłych razem z datami ich narodzin i śmierci oraz krótkie epitafium upamiętniające osobę K. Rybackiego. Na dole płyty umieszczono napis: "Mieszkańcy Łowicza 2015".

Pomnik poświęcił proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Skonieczny. Obecni byli burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, Piotr Rybacki, krewny K. Rybackiego wywodzący się z linii jego brata, poczty sztandarowe, ubrani w przedwojenne mundury polskich żołnierzy członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty oraz mieszkańcy.

K. Rybacki to łowicki dziennikarz, literat, księgarz, drukarz, wydawca i społecznik. Zmarł 11 listopada 1935 roku. Dał początek prasie lokalnej tworząc tygodnik "Łowiczanin". Był jednym z organizatorów łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Uczestniczył w życiu miasta angażując się w działalność Resursy Rzemieślniczej, Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" i Ochotniczej Straży Ogniowej.

W związku z 80. rocznicą śmierci Karola Rybackiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu ogłosiło rok 2015 Rokiem Karola Rybackiego. Zorganizowano już kilka wydarzeń przybliżających postać tego wybitnego łowiczanina. Jeszcze w listopadzie odbędzie się promocja książki o K. Rybackim. Jej autorem jest Zdzisław Kryściak inicjator rocznicowych obchodów i zastępca prezesa łowickiego oddziału PTTK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy