Podczas spaceru ulicami Łowicza św. Wiktoria kroczy zawsze w asyście kawalerów należących do konfraterni noszącej jej imię.
Kawalerowie konfraterni noszą odświętny strój, którym jest bordowy płaszcz (toga) z peleryną wykończoną złotą oblamówką. Płaszcz zdobi umieszczony po lewej stronie owalny emblemat z krzyżem i monogramem św. Wiktorii. Częścią stroju jest także czarny beret.
– Teraz, gdy ubieramy się w nasze stroje, nieraz słyszymy słowa uznania, a nawet zazdrości. Ale przed pierwszym naszym wystąpieniem obawy o to, jak zostaniemy przyjęci, miał nawet bp Alojzy Orszulik, który powołał do istnienia nasze stowarzyszenie – uśmiecha się Wiesław Wysocki.
Szybko jednak okazało się, że obawy były bezpodstawne. Wędrujący za dużym ozdobnym relikwiarzem wierni z radością nie tylko zerkają na swoją patronkę, ale także na jej „straż przyboczną”, do której kolejnych członków mianują proboszczowie, a ostatecznie ich kandydatury akceptuje biskup.
Co ciekawe, członkami konfraterni mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niestety, póki co, żadna z pań nie zdecydowała się na taki krok. Łowiccy kawalerowie nie tracą jednak nadziei, że któregoś dnia w ich szeregach pojawią się także damy. – Mówiąc o naszej konfraterni, warto podkreślić, że nie ma ona znamion "kółka wzajemnej adoracji". Poza obecnością podczas uroczystości związanych ze św. Wiktorią, naszym zadaniem jest także szerzenie jej kultu, dawanie świadectwa wiary, integrowanie społeczności katolickiej, podejmowanie działań wobec problemów społecznych, a także aktywność modlitewna – wyjaśnia W. Wysocki.
Konfraternia św. Wiktorii Dziewicy i Męczennicy jest stowarzyszeniem prywatnym wiernych diecezji łowickiej i liczy obecnie 15 członków. Zawiązanie stowarzyszenia miało miejsce 7 listopada 2003 r., a 10 listopada na uroczystej Mszy św. z udziałem bp. Orszulika kawalerowie konfraterni złożyli ślubowanie oraz otrzymali poświęcone w czasie liturgii stroje.
Członkowie konfraterni dzielą się na członków zwyczajnych i wspierających. Członkami zwyczajnymi mogą być osoby wykazujące się aktywnym życiem religijnym, współpracujące z kapłanami w swojej parafii, angażujące się w działalność społeczną Kościoła, a w przypadku małżonków - osoby, których życie małżeńskie jest zgodne z nauką Kościoła. Członkowie wspierający to osoby fizyczne lub prawne, które zadeklarowały stałe poparcie materialne na rzecz realizacji celów konfraterni.