Tadeusz Kacalak, rzeźbiarz i kolekcjoner sztuki ludowej z 40-letnim dorobkiem, uhonorowany został Nagrodą Starosty Kutnowskiego za rok 2014.
Otrzymał ją w uznaniu działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrodę wręczył starosta kutnowski Krzysztof Debich 5 listopada w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie. Współorganizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
T. Kacalak jest jednym z twórców tzw. kutnowskiej szkoły rzeźbienia. W swoich pracach nawiązuje do wzorów i motywów charakterystycznych dla dawnej rzeźby ludowej, stosuje folklorystyczną stylizację, wprowadzając motywy roślinne i kwiatowe oraz bogatą ornamentykę. Szczególnie bliska artyście jest tematyka sakralna.
Jest człowiekiem wierzącym. Samodzielnie próbuje szukać Boga, poznając żywoty świętych i zgłębiając tajemnice Starego i Nowego Testamentu. W jego twórczości znajdziemy nastroje związane z poszczególnymi okresami roku liturgicznego, ze świętami kościelnymi, ze zmianami pór roku czy aktualną obrzędowością.
Czerpiąc inspirację z Pisma Świętego, najchętniej przedstawia Ukrzyżowanie, Ostatnią Wieczerzę, cudowne rozmnożenie chleba i raj. Bardzo często w jego twórczości znaleźć można wizerunki Madonny w różnej formie i postawie. Stworzył własny kanon Madonny Głogowieckiej, Matki Boskiej Skępskiej oraz cały szereg własnych wyobrażeń Madonny Mazowieckiej.
Stara się nie powtarzać tematu ani formy. Jeżeli jednak się to zdarza, każdorazowo proponuje nowe, oryginalne rozwiązanie. Swoistą specjalnością rzeźbiarza są szopki betlejemskie. Do tradycyjnych przedstawień najchętniej stosowanych przez twórcę zaliczyć należy Chrystusa Frasobliwego, św. Franciszka i Świętą Rodzinę.