Za nami XIV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" Radom 2015. Festiwal ma popularyzować tradycyjne wykonywanie kolęd i pastorałek, propagować wiedzę o historii polskiej muzyki, literatury i kultury, a także wspierać i promować wykonawców kultywujących kolędowanie.
Zaproszenie do udziału w festiwalu skierowane było do dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu Polski oraz Polonii. Główni organizatorzy festiwalu to Diecezjalna Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.
Zanim rozpoczął się finałowy koncert w Resursie, od rana trwały przesłuchania finalistów, wyłonionych podczas rejonowych eliminacji. Tych wytypowało jury obradujące w składzie: Robert Pluta, przewodniczący, Agnieszka Kobierska, Sebastian Równy, ks. Andrzej Zarzycki i ks. Dariusz Sałek. Ks. Sałek współtworzy ten festiwal od jego drugiej edycji. Tę pierwszą, która odbywała się w Opocznie, poprowadził ks. Wojciech Szary wspólnie z ks. Radosławem Walerowiczem.
Finałowy koncert rozpoczęła najmłodsza uczestniczka festiwalu Karolinka Mamczarz z Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie. Karolince towarzyszyła mama, członkini Zespołu Ludowego „Skaryszewiacy”. Później śpiewali laureaci w kategorii wiekowej do lat 13. Pierwsze miejsce w tej kategorii wyśpiewała Patrycja Zawisza z M-GOK w Skaryszewie. Miejsce II zajął Zespół Wokalny „Fuego” z Lipskiego Centrum Kultury. Na trzecim miejscu znalazł się III Zespół Wokalny z Domu Kultury ze Zwolenia. Obydwa zespoły prowadzi Piotr Markowski, ceniony nauczyciel śpiewu.
W kategorii powyżej 13 lat najlepiej zaprezentował się Zespół Ludowy „Skaryszewiacy” ze Skaryszewa. Członkowie zespołu wystąpili w ludowych strojach, a w ich wykonaniu zabrzmiała jedna z najstarszych kolęd „Dziecię nam się narodziło”, datowana na1609 rok. II miejsce zajął zespół wokalny „Avista” z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, a III przyznano Chórowi I LO im. M. Kopernika w Radomiu. Chórem kieruje ks. Dawid Karaś.
Festiwalowe Grand Prix za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej otrzymała Ewa Smerecka, studentka V roku na wydziale dziennikarstwa i komunikacji społecznej UKSW w Warszawie, instruktorka emisji głosu i interpretacji piosenki, autorka tekstów i muzyki. Jest łowiczanką, co podkreśliła przepięknym ludowym strojem. Nagrodę tej laureatce wręczał bp Piotr Turzyński. - Cieszę się że taki festiwal jest, i gratuluję organizatorom i wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Są trzy motywy, które przyświecają festiwalowi. Świętujemy Boże Narodzenie, to jest jakiś rodzaj pięknego świętowania. Po drugie promujemy naszą kulturę, która jest tak głęboko zakorzeniona w chrześcijaństwie. I po trzecie - wydobywamy talenty. Bo przecież słuchając tych zespołów, młodzieży i starszych, widzimy, ile jest dobra, zdolności - i to jest też piękne. Wydobywając to dobro, budujemy także wspólnotę. Dziękuję organizatorom, zwłaszcza ks. Dariuszowi, który od lat prowadzi ten festiwal, pani Renacie Metzger, dyrektor Resursy, pracownikom tej placówki i wszystkim, którzy włączali się w organizację tego wydarzenia - mówił bp P. Turzyński. Biskup dziękował również w imieniu ordynariusza bp. Henryka Tomasika, który objął nad festiwalem patronat honorowy, a jest obecnie na spotkaniu młodych w Taizé w Walencji. Honorowy patronat nad festiwalem objął również Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Koncert galowy zakończył się występem gwiazdy wieczoru - Zespołu Ukraińskiej Muzyki Cerkiewnej „Kalofonia”.
Występowi "Kalofonia" przysłuchują się (od prawej) Renata Metzger, ks. Dariusz Sałek, ks. prał. Jarosław Wojtkum, rektor WSD w Radomiu, i bp Piotr Turzyński
Krystyna Piotrowska /Foto Gość