Na plebanii Fryderyka Chopina

W Sannikach rozpoczął się sezon artystyczny. Na początek misterium Jana Nowickiego.

W lutym minęło 35 lat od sannickiego koncertu wybitnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej, który uświetnił otwarcie w pałacu w Sannikach Ośrodka Pamięci Fryderyka Chopina. Artystce towarzyszył aktor Wojciecha Siemion. Wydarzenie zapoczątkowało istniejącą do dzisiaj tradycję prezentowania muzyki klasycznej w połączeniu z recytacją poezji lub innych tekstów o tematyce chopinowskiej. Takie koncerty odbywają się cyklicznie w pierwsze niedziele miesiąca.

Dziś rolę ośrodka przejęło Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Kolejny sezon koncertowy zapowiada się bardzo ciekawie. Dyrektor ECA Monika Patrowicz zapowiedziała, że w wakacje koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę. Chopinowski - w pałacu, tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 14, a wszystkie pozostałe - w muszli koncertowej o godz. 17.

Pierwszy w tym roku koncert chopinowski w Sannikach odbędzie się 6 marca. Wystąpią pianistka Maria Korecka-Soszkowska i aktor Wiesław Komasa. Natomiast pierwszy w historii odbył się w 1976 roku. Na jego potrzebę przeprowadzono remont budynku, a w jednym z pomieszczeń lewego skrzydła utworzono salę koncertową. W tym samym roku Jerzy Waldorff na łamach tygodnika „Polityka” porównał nawet Sanniki do „plebanii” F. Chopina, „kościołem” mianując Żelazową Wolę, gdzie mieści się rodzinny dom sławnego kompozytora. W Sannikach młody Fryderyk spędzał wakacje u Pruszaków, rodziny swojego przyjaciela.

W ostatnich latach przeprowadzono gruntowny remont pałacu i rewitalizację otaczającego go parku. Sanniki stały się miejscem, które przyciąga turystów. Niewątpliwe przyczyniają się do tego liczne wydarzenia artystyczne. Obchody 35-lecia koncertów chopinowskich rozpoczęły się w niedzielę 21 lutego. W sali koncertowej pałacu zaprezentowane zostało misterium poetycko-muzyczne „Z obłoków na ziemię” oparte na poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jan Pawła II oraz Jana Nowickiego, który wcielił się w rolę ks. Twardowskiego i wyreżyserował przedstawienie. Aktorowi towarzyszyli muzycy Cezary Chmiel i Marek Stryszowski.

Po koncercie odbył się wernisaż malarstwa Renaty Wojnarowicz zatytułowany „Moje podróże”. Artystka zajmuje się malarstwem, tkaniną i konserwacją wyrobów artystycznych. Pracowała m.in. na Wawelu przy konserwacji arrasów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..