Wernisaż wystawy ukazującej sylwetkę Anieli Chmielińskiej i jej działalność na ziemi łowickiej.
We wtorek 5 kwietnia, dokładnie w 80. rocznicę śmierci wybitnej badaczki regionu łowickiego A. Chmielińskiej, w łowickim muzeum otwarto poświęconą jej wystawę.
Aniela Chmielińska przybyła do Łowicza w 1906 r. W mieście nad Bzurą kontynuowała działalność społeczno-oświatową, którą wcześniej prowadziła w Płocku. Wielowiekowa historia miasta oraz jego zabytki budziły jej podziw i zainteresowanie. Jednak największą uwagę skierowała ku mieszkańcom wsi - Księżakom.
Trwająca od pokoleń kultura ludowa, ulegająca przemianom i w wielu aspektach ginąca, zachwyciła ją i zainspirowała do szerokich działań na rzecz jej zachowania, dokumentacji i popularyzacji. W 1910 r., za sprawą A. Chmielińskiej, powstało w Łowiczu Muzeum Etnograficzne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Eksponaty gromadziła i prezentowała na muzealnej wystawie stałej oraz na licznych wystawach regionalnych poza Łowiczem. Ocalałe z zawieruchy wojennej zbiory stanowią dziś bezcenną część kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu.
Łowicka placówka, aby uhonorować tę znaczącą dla regionu postać, zaprezentowała archiwalne dokumenty oraz fotografie ukazujące sylwetkę A. Chmielińskiej i jej działalność w Łowickiem. Wyeksponowano również przykłady gromadzonych przez nią zabytków, dotąd skrywanych w muzealnym magazynie. Wystawa czynna będzie do 3 maja.
Postać A. Chmielińskiej uhonorowali również przewodnicy PTTK, organizując marsz patriotyczny. Relacja TUTAJ.