Już niebawem w Tumie odbędzie się wydarzenie religijno-kulturalne.
Będzie to dziękczynienie za 1050. rocznicę chrztu Polski i powstanie kościoła w Tumie. Obecna archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego została konsekrowana 855 lat temu.
Proboszcz ks. Piotr Nowak i tumscy parafianie zapraszają 1 maja na spotkanie o nazwie "Tum jest". Głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby, którą odprawi pośrodku średniowiecznej wioski zbudowanej w pobliżu świątyni specjalnie na to wydarzenie. Zajmie się tym grupa rekonstrukcyjna Drużyna Słowian i Wikingów "Sława" z Tomaszowa Mazowieckiego.
Odbędzie się jarmark. - Każda z miejscowości wchodzących w skład parafii przygotuje swoje stoisko - mówi Aneta Jeziorska, jedna z koordynatorów wydarzenia. Przewidziano różne atrakcje. Wystąpi zespół Siewcy Lednicy. Organizatorzy chcieliby, żeby tego dnia wszystkie drogi prowadziły do zabytkowej archikolegiaty. Dlatego zachęcają rowerzystów, motocyklistów i biegaczy do podjęcia trudu i przybycia do Tumu w grupach.
Tego dnia do świątyni zostaną wprowadzone relikwie św. Wojciecha, stąd pomysł na Zjazd Wojciechów - mężczyzn, którzy na chrzcie otrzymali takie imię. Według niektórych historyków, to św. Wojciech stał za tym, że w Tumie wybudowano pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. W XII wieku w miejscu opactwa powstała obecna świątynia.
Program spotkania
10.00 - otwarta recepcja przyjeżdżających grup
11.30 - zawiązanie wspólnoty
11.40 - konferencja pt. „Wojciech - święty człowiek, mocny wiarą!” - głosi biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial
12.00 - wprowadzenie relikwii św. Wojciecha
12.30 - uroczysta dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja F. Dziuby, po homilii odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
14.15 - poczęstunek
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego - prowadzą Siewcy Lednicy
15.15 - zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, słowo wygłosi o. Rafał Dudek OSB, benedyktyn ze Starego Krakowa
15.40 - "duchowe" przejście przez drzwi archikolegiaty z okazji 855. rocznicy konsekracji, rozdanie pamiątek (każdy otrzyma krzyż św. Wojciecha)