Nowy numer 3/2021 Archiwum

Żonkile i 7 minut ciszy

Obchody 74. rocznicy likwidacji przez Niemców getta dla ludności żydowskiej w Kutnie.

Uroczystość zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach projektu "Na krawędzi pamięci... rzecz o  kutnowskich Żydach", który jest współfinansowany przez prezydenta Kutna.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz kutnowskiego Archiwum Państwowego w Płocku.

Uroczystość odbyła się 19 kwietnia pod murami dawnego getta, utworzonego na terenie cukrowni "Konstancja". W nieludzkich warunkach kutnowscy Żydzi byli więzieni tu przez dwa lata, a następnie wywiezieni na zagładę do Chełmna. W obozie i getcie niemieccy oprawcy zgładzili 8 tys. Żydów - mieszkańców Kutna, którego społeczność liczyła wtedy 26 tys. osób.

Władze miasta reprezentowali Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja, zastępcy prezydenta Kutna, oraz radni. Obecni byli starosta kutnowski Krzysztof Debich oraz dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski, który poprowadził modlitwę w intencji zamordowanych. Licznie stawiły poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy.

Wzruszające świadectwo dał Zygmunt Jasiński, mieszkaniec Kutna. Opowiadał o swoim dzieciństwie, które spędzał na podwórku wśród polskich i żydowskich dzieci, o swoich przeżyciach związanych z okupacją niemiecką i gettem.

Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty, w tym symboliczne żółte żonkile, które zazwyczaj składał M. Edelman, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, w rocznicę jego wybuchu, przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.

Dalsza część obchodów odbyła się w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, gdzie otwarto wystawę "Izrael wczoraj i dziś", użyczoną przez Ambasadę Izraela w Polsce. Wyświetlono również krótki, bo trwający zaledwie 7 minut, niemy film dokumentalny, który TPZK otrzymało z Instytutu Pamięci Narodowej. Film ten zatytułowany jest "Getto Konstancja". Został nagrany podczas okupacji przez Niemców. Po projekcji zaprezentowano publikację "Zarys historii Żydów ziemi kutnowskiej".

Żydzi z kutnowskiego getta zostali wywiezieni do obozu Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w marcu i kwietniu 1942 roku. Datę obchodów likwidacji kutnowskiego getta wyznaczono na 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama