Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mieszko, Królowa i dwóch Janów

Wyjątkowy przebieg miały obchody uroczystości NMP Królowej Polski i święta Konstytucji 3 Maja w Rawie Mazowieckiej.

Ze względu na 1050. rocznicę chrztu Polski odbywały się one na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. Świętowanie rozpoczęło się od wciągnięcia flagi na wieżę zamkową. Później uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w intencji ojczyzny odprawili wszyscy rawscy proboszczowie. Eucharystii przewodniczył dziekan rawski ks. Bogumił Karp. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ojców pasjonistów o. Jacek Wróblewski. Kaznodzieja, w nawiązaniu do uroczystości NMP Królowej Polski, przywołał dwóch Janów - Ewangelistę, który pod krzyżem usłyszał: „Oto Matka twoja”, i Jana Kazimierza, który prosił Ją, by zechciała być Królową Polski. – Za przykładem Jana spod krzyża Jan Kazimierz zaprosił Maryję do domu, którym jest Polska. Można zapytać, dlaczego dokonał tego aktu w chwili zagrożenia, w chwili cierpienia i niemocy naszej ojczyzny? Zauważmy, że Jezus na matkę mógł nam dać Maryję w zupełnie innej chwili. W chwili bardziej uroczystej, w obecności wszystkich apostołów. Jednak zrobił to w chwili, gdy tylko nieliczni stali pod krzyżem. Być może chciał nas nauczyć, że synem Matki Boga zostaje się pod krzyżem – tłumaczył.

W trakcie Eucharystii odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, po których wszyscy zebrani podchodzili do ustawionej przed ołtarzem jubileuszowej chrzcielnicy. Kreśląc znak krzyża wodą święconą, każda z osób wypowiadała swoje imię otrzymane na chrzcie. Na zakończenie Eucharystii zostały odnowione przez kapłanów i samorządowców Śluby Narodu, napisane w 1956 r. przez uwięzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystię uświetniły chór z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz orkiestra OSP.

Drugą część obchodów otworzył koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki. Artyści przygotowali utwory o tematyce patriotyczno-żołnierskiej, które były dokumentem różnych ważnych etapów naszej historii. Koncert rozpoczął się „Polonezem” Fryderyka Chopina. Zebrani usłyszeli także m.in. „Majową jutrzenkę”, „Bywaj, dziewczę, zdrowe, ojczyzna mnie woła”, a także „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.

Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, która po Apelu Pamięci oddała salwę honorową.

W rawskich uroczystościach, poza mieszkańcami, kapłanami, samorządowcami i posłami, uczestniczył także dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz. Zwracając się do zebranych, podkreślił, że spotkanie odbywa się z powodu dumnego święta dla narodu polskiego – 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wielkiego czynu oświeceniowego. – To była pierwsza konstytucja, pierwsza ustawa rządowa w Europie i druga na świecie. Porządkowała ustrój i tworzyła pierwszy propaństwowy charakter w Europie. Na niej wzorowały się dzisiejsze konstytucje państw europejskich. Znosiła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zrównała mieszczan ze szlachtą i wprowadziła zabezpieczenie dla polskiego chłopa. Ale nie wszystkim się to podobało. Mieliśmy Targowicę. Wskutek obrony kilku interesów drobnej elity władzy doprowadzono do tego, że Polska zniknęła z map świata na 123 lata. Ale dzięki wartościom zapisanym w tym dokumencie, dzięki temu, że duch narodu przetrwał, dzięki korzeniom chrześcijańskim, których dziś obchodzimy 1050. rocznicę, przetrwaliśmy – mówił B. Misiewicz.

Dyrektor Gabinetu Politycznego MON przyznał, że dziś Polska wymaga wielu reform, ale różnica poglądów, myśli, wyznań, a nawet różnica życia nie może równać się z atakiem na ojczyznę, bo atak na ojczyznę to jest atak na matkę. Dziś musimy się zjednoczyć i doprowadzić do tego, aby nie było więcej takich układów politycznych, które mogłyby doprowadzić do tego, że historia zatoczyłaby koło. – Zjednoczmy się wokół ojczyzny, bo tylko razem damy radę – mówił.

Zebrani obejrzeli także misterium o chrzcie Polski, przygotowane przez dzieci z parafii ojców pasjonistów. Ukoronowaniem uroczystości był festyn „Radosne Święto”, zorganizowany przez rawskie organizacje pozarządowe. Były też zawody strzeleckie o puchar starosty rawskiego, stoiska kół gospodyń wiejskich, konkursy i „kocioł grochówki”.

Imprezie towarzyszył Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja na dwóch dystansach – 1050 i 4000 m. Bieg na dystansie 1050 m miał charakter symboliczny. Jego trasę wyznaczono w okolicach Zamku Książąt Mazowieckich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy