Operowa trylogia obiadowa. Po "Zupie pomidorowej" i "Drugim daniu" nadszedł czas na "Deser".
W Kutnowskim Domu Kultury odbyło się 5 maja premierowe wystawienie całej opery Przemysława Pogockiego, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kutnie. Prapremiera odbyła się 8 marca w siedzibie placówki. W rolach głównych wystąpili uczniowie, absolwenci, nauczyciele i przyjaciele PSM.
Autorem muzyki i słów jest P. Pogocki, reżyserem - Maria Lewandowska. Dotychczas szersza publiczność w Kutnie znała tylko dwie pierwsze części opery obiadowej. Dwa lata temu wystawiono "Zupę pomidorową", rok później autor dodał "Drugie danie”. Teraz nadszedł czas na "Deser".
Pełna zabawnych scen, z dużą dawką czarnego humoru opera spodobała się widzom, którzy wypełnili salę KDK. Twórca wokół kulinarnych zawirowań umiejętnie zbudował wartką akcję. Sam też wystąpił na scenie. Wcielił się w postacie kucharza i... schabowego. W "Deserze" do rapującego koperku, śpiewających arie pomidora, pietruszki, śmietany czy ziemniaków dołączyły m.in. rodzynki i wafelki. To najmłodszy narybek PSM.
- Na "Zupie" cały projekt miał się skończyć. Chodziło o stworzenie najkrótszej opery świata. Nawet aplikowałem do Księgi Rekordów Guinnessa, ale okazało się, że choć jest kategoria najdłuższa opera, nie chcieli stworzyć nowej kategorii dla najkrótszej opery - mówi P. Pogocki.
Sama "Zupa pomidorowa" trwa 10 minut. - Przy jej pisaniu chodziło mi, żeby zawierała w sobie jak najwięcej elementów typowych dla opery - muzycznych i dramaturgicznych. Są w niej arie i recytatywy różnego rodzaju, są fragmenty instrumentalne, balet, chóry i duety oraz scena śmierci. Ponieważ opera się spodobała, pojawiły się różne pomysły, żeby ją kontynuować. Najbardziej spodobał mi się pomysł trylogii obiadowej i stąd "Drugie danie" oraz "Deser" - dodaje.
W projekcie wzięło udział ok. 180 osób i instytucji. Autor podkreśla jego edukacyjny wymiar. Występ uczniów PSM w operze to doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości, gdy będą kontynuować karierę sceniczną.